Dach wielospadowy to w dużym uproszczeniu można zdefiniować jako dach o wielu przeciwległych połaciach połączonych w styku górnym. Mówiąc jeszcze prościej, są to dachy, które tworzą spady w kilku różnych kierunkach.
Dach wielospadowy w domu jednorodzinnym pojawia się w wielu nowoczesnych projektach. Wynika to z faktu, że dachy tego typu wyglądają wyjątkowo imponująco. W związku z tym przyciągają spojrzenia, a projekty z ich wykorzystaniem cieszą się dużą popularnością.
Przyjrzyjmy się mu bliżej. Omówmy wady i zalety takiego rozwiązania oraz zastanówmy się nad tym, czym różni się od dachu jednospadowego. Porównajmy także ceny wykonania dachu w różnych technikach i z różnych materiałów. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, co do wyboru najlepszej konstrukcji do Twojego domu.
Zupełnie inna konstrukcja
Dach dwuspadowy składa się dwóch połaci, które są zamknięte dwoma ścianami w kształcie trójkąta. W przypadku dachu wielospadowego ściany szczytowe są zastąpione przez kolejne połacie. Najbardziej znanym przykładem takiego dachu są dachy czterospadowe. Charakteryzują się one tym, że wszystkie cztery połacie schodzą się w jednym punkcie.
Deweloperzy i budowlańcy opisują dach wielospadowy jako taki, który ma załamaną główną kalenicę. Mówiąc inaczej – jego kalenica nie tworzy linii prostej. Warto jednak zaznaczyć, że urzędy interpretują taki dach na różne sposoby. Przepisy nie są w tej sprawie jednoznaczne. Paragrafy mogą odnosić się do wszystkich lub do głównych połaci. By pozbyć się wszystkich wątpliwości przed rozpoczęciem budowy, powinno się sprawdzić interpretację obowiązującą w lokalnym urzędzie. Pisząc „lokalny”, chodzi o urząd, który będzie wydawał pozwolenie na budowę. Konieczne jest też sprawdzenie lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego. Czasami plan nie dopuszcza na danym terenie budowy domów z dachem wielospadowym.
Dach składa się z kilku podstawowych elementów. Najważniejsza jest konstrukcja nośna dachu. To na niej opiera się ciężar całego dachu. Do niej przymocowywany jest podkład usztywniający oraz pokrycie dachu. Na koniec montuje się system odprowadzania wody opadowej. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest montaż systemu rynien.
Przyjrzyjmy się bliżej anatomii dachu wielospadowego. Najniżej usytuowaną poziomą krawędź nazywa się okapem. To właśnie on ogranicza połać dachową.
Górną krawędzią jest kalenica. Jest to miejsce, które powstało na skutek przecięcia się kilku połaci grzbietu dachu. W przypadku dachów wielospadowych kalenica jest łamana, a formy boczne nazywa się kalenicami narożnymi albo w skrócie narożami.
Tam, gdzie tworzy się krawędź wklęsła, czyli na granicy dwóch połaci tworzy się linia koszowa. To właśnie ją wykorzystuje się do odpływu wód opadowych, które spływają z dachu.
Warto zaznaczyć, że poddasze pod dachem wielospadowym może być użytkowe. Trzeba tylko pamiętać o tym już na etapie projektowania budynku. W takim wypadku można tak dostosować kąt nachylenia połaci, by na poddaszu można było swobodnie się poruszać oraz ustawić pełnowymiarowe meble. Możliwość zamontowania w dachu okien połaciowych umożliwia także wystarczające doświetlenie i wentylację pomieszczeń. Dzięki temu poddasze może być równie praktyczne i wygodne jak wszystkie pozostałe pomieszczenia w domu.
Warto też wiedzieć, że istnieją także dachy czterospadowe, czyli tzw. kopertowe. Są one złożone z czterech połaci, które łączą się główną kalenicą. Co ważne, kalenica ta jest prosta. Takie domki możemy bardzo często zobaczyć na dziecięcych rysunkach. Poddasza tych domów najczęściej nie są użytkowe. Po prostu jest w nich zbyt dużo skosów, by pomieszczenie było ustawne, a w pełni wyprostowany człowiek może stać wyłącznie blisko środka poddasza.
Jest też jeszcze jeden bardzo wyjątkowy rodzaj dachu – dach kolebkowy. Jest to dach, którego więźba została utworzona na planie łuku. Oznacza to, że w przeciwieństwie do innych rodzajów dachu w jego przekroju nie ma kątów ostrych, ale jest część koła. Takie dachy są bardzo trudne w przygotowaniu, a co za tym idzie są drogie.
Trzeba jednak zaznaczyć, że wyglądają doskonale. Są to konstrukcje, które prezentują się świetnie o każdej porze roku. Nadają się szczególnie do budynków, które pełnią funkcje reprezentacyjne. Z racji tego, że są rzadko spotykane, dachy kolebkowe zawsze rzucają się w oczy.
Konstrukcja dachów wielospadowych
Tworzenie konstrukcji dachu zajmuje sporo czasu i wymaga sporo pracy. To trudne zadanie, które można sobie ułatwić. Tym ułatwieniem są konstrukcje prefabrykowane, czyli wiązary dachowe których elementy łączy się za pomocą płytek kolczastych.
Najczęściej produkuje się je z drewna. Szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku dachów o dużej rozpiętości, bo pozwalają na rezygnację z dodatkowych podpór. Są też zalecane w przypadkach, gdy dach ma niewielki spadek.
Oczywiście, można je stosować we wszystkich rodzajach dachu wielospadowego, bo ułatwiają pracę i pozwalają na szybsze zamknięcie bryły budynku.
Mówiąc o dachu, nie można też nie wspomnieć o doborze kąta nachylenia połaci. Im jest on wyższy, tym dach jest bardziej stromy, co może mieć znaczenie w przypadku poddaszy użytkowych. Kąt nachylenia dobiera się na podstawie wielu czynników.
Bardzo ważny jest projekt domu, przeznaczenie poddasza oraz zapisy znajdujące się w planie zagospodarowania przestrzennego. Kąt powinien też być dobrany z uwzględnieniem warunków klimatycznych występujących na danym terenie. Znaczenie ma też rodzaj konstrukcji oraz pokrycia, które zostanie na nim położone.
Dach wielospadowy: elementy i akcesoria
Na dach składają się także akcesoria. Są one bardzo ważne ze względu na jakość funkcjonowania samego dachu. Jeśli akcesoria będą źle dobrane, to może to rzutować na trwałość całej konstrukcji. W tym wypadku nie ma miejsca na oszczędności.
Podstawowym zadaniem akcesoriów dachowych jest uszczelnianie dachu oraz odprowadzenie wody z połaci. Dzięki temu nie spływa ona w sposób niekontrolowany, ale jest po prostu odprowadzana – do gruntu, zbiornika na wodę deszczową albo prosto do kanalizacji deszczowej.
Na początek przyjrzyjmy się uszczelnieniom. Najbardziej narażone na przeciekanie są grzbiety dachów. Dlatego też powinno się zakrywać je gąsiorami. Powinny one być jak najbardziej dopasowane. W przeciwnym wypadku może dojść do przecieków i pomieszczenie znajdujące się bezpośrednio pod dachem będzie cierpiało po wszystkich opadach.
Podstawowymi akcesoriami są różnego typu dachówki, które spełniają specjalne role. Są one dopasowane kolorystycznie do reszty dachu, więc nie rzucają się w oczy. Dzięki temu pełnią swoją rolę dyskretnie. To bardzo ważne, bo dzięki temu całość prezentuje się świetnie. Najważniejsze z nich są:
- Dachówki wentylacyjne – umożliwiają one swobodny przepływ powietrza np. pod długą połacią. W takim miejscu tradycyjna wentylacja jest bardzo utrudniona, a dachówka wentylacyjna rozwiązuje problemy z nią.
- Dachówki kominkowe – odpowiadają za cyrkulację powietrza pomiędzy otoczeniem a wnętrzem budynku. Dzięki nim powietrze się miesza i wymienia. Najczęściej wykorzystuje się je do odpowietrzania pionów kanalizacyjnych.
- Akcesoria ozdobne – dachy są też świetnym miejscem do wyeksponowania ozdób. Na szczytach zazwyczaj montuje się ceramiczne koguty, sowy albo metalowe róże wiatru. Są one elementem, który cieszy oko, ale właściwie nie pełni żadnej funkcji.
Musimy też podkreślić, że system rynnowy może mieć jeden z dwóch charakterów. Może być wykonany dla dachu z okapem lub wykonany bez okapu.
Dachy z okapem są rozwiązaniem tradycyjnym. Jest znane od dawna. System rynnowy montuje się po prostu na końcu okapu. W związku z tym jest dość widoczny. Warto zadbać o to, by rynna była w kolorze dokładnie takim jak dachówka. Wtedy tworzą estetyczną całość. Żeby wykonać okap, trzeba wykonać krokwie wychodzące poza obrys budynku. Muszą one być wydłużone. To konieczne, bo okap jest po prostu przedłużeniem dachu budynku.
Drugą możliwością jest wykonanie systemu rynnowego bez okapu. Być może wydaje Ci się, że to niemożliwe, ale takie rozwiązanie jest dość popularne w budownictwie jednorodzinnym. W przypadku systemów bezokapowych rynna jest mocowane bezpośrednio na gzymsie lub też do ściany na końcu dachu.
Obecnie stosowane są systemy, które pozwalają na schowanie rynien. Dzięki temu są one niewidoczne z poziomu gruntu. To ciekawe rozwiązanie, bo nie wpływa na czystość bryły samego budynku. W przypadku ukrytych systemów rynnowych opierają się one na dwóch płytach OSB – podrynnowej i podokapowej. Wewnątrz nich ukrywa się rynny, a następnie zabudowuje się je z zewnątrz tak, by były niewidoczne.
Zalety i wady dachu wielospadowego
Jak każde rozwiązanie dach wielospadowy ma swoje wady i zalety. Warto je znać decydując się na takie lub konkurencyjne rozwiązanie.
- Dość wysoka cena – wykonanie dachu wielospadowego wiąże się ze sporym wydatkiem. Konstrukcja takiego dachu jest skomplikowana, a co za tym idzie, wymaga dużych nakładów pracy. W przypadku, w którym płaci się za każdą roboczogodzinę, trzeba liczyć się z tym, że koszty rosną.
- Koszt materiałów – skoro konstrukcja jest skomplikowana, to wymaga użycia sporej ilości materiałów. Co za tym idzie, trzeba na nie wydać więcej pieniędzy.
- Trudność realizacji – im bardziej skomplikowany projekt kształtu dachu, tym jest on trudniejszy do wykonania. Może się okazać, że do wykonania najbardziej skomplikowanych konstrukcji trzeba będzie zatrudnić prawdziwych specjalistów, których kalendarz jest dość mocno wypełniony.
- Ryzyko zalegania pokrywy śnieżnej – jeśli dach ma skomplikowaną konstrukcję, to istnieje ryzyko zalegania na nim śniegu. W przypadku dachów dwuspadowych śnieg po prostu z nich spada. Wpływa na to grawitacja. W przypadku dachów wielospadowych istnieje większe ryzyko, że zatrzyma się na dachu zwłaszcza w miejscach jego krzywizn. Warto więc pamiętać, że konstrukcja dachu powinna móc sobie poradzić z takim dodatkowym obciążeniem.
- Zawilgocenia i przecieki – to konsekwencja zalegania śniegu. Jeśli po prostu zjeżdża z dachu, to nie może mu zaszkodzić. Jeśli jednak zalega, to z czasem zaczyna się topić. To długotrwały proces, który może prowadzić do zawilgoceń i przecieków. Można go uniknąć, dbając szczególnie o zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci. Najważniejsze są newralgiczne miejsca, czyli krawędzie załamań dachu. To właśnie one są najbardziej narażone na przeciekanie.
- Bardziej rozbudowany system rynnowy – w przypadku dachów wielospadowych należy zadbać o odpowiedni projekt systemu rynnowego. Po pierwsze musi on być szczególnie wydajny, bo zbiera on wodę z większej powierzchni niż w przypadku dachów dwuspadowych. Po drugie – rynny należy docinać i dopasowywać do siebie. To z kolei zajmuje czas i wymaga włożenia sporo wysiłku w wykonanie projektu.
- Konieczne jest wykonanie obróbek blacharskich. Przy dachach tego typu gotowe rozwiązania nie zawsze są wystarczające. Bardzo często zdarza się, że poszczególne elementy dachu należy osobno dopasowywać do siebie, by stworzyły spójną całość.
- Nieużytkowe poddasze – nie jest to regułą, ale najczęściej poddasze pod dachem wielospadowym jest nieużytkowe. Wynika to z faktu, że kąt nachylenia połaci jest dość niski. Poddasze jest więc mało praktyczne i nie można go wykorzystać jako dodatkowy pokój. Wyjątkiem są sytuacje, gdy użytkowanie poddasza przewidziano już na etapie projektu i zaplanowano je tak, by nadawało się do zamieszkania. Rozwiązaniem problemu jest po prostu zmiana kąta nachylenia połaci. Na etapie projektowania domu jest to stosunkowo proste, jednak jeśli chcielibyśmy wykonać remont i zmienić nieużytkowe poddasze w użytkowe – to musimy liczyć się z poważnymi kosztami.
- Problemy z wentylacją poddasza – pomieszczenia pod dachami wielospadowymi najczęściej mają problem z odpowiednią wentylacją. Z jednej strony dba się o ich szczelność. W końcu chodzi o jak najlepsze zabezpieczenie ich przed zimnem i wilgocią z zewnątrz. Równocześnie chodzi też o odizolowanie ich od reszty domu. Poddasze najczęściej jest nieogrzewane, więc brak odpowiedniej izolacji powoduje straty ciepła (ciepło ucieka do pomieszczenia, w którym nikt nie przebywa). Ten pęd do dobrego odizolowania owocuje tym, że poddasze nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji.
Zalety dachu wielospadowego
- Wyjątkowo estetyczne – dachy wielospadowe prezentują się wyjątkowo estetycznie. Są elementem, który wzbogaca wizualnie architekturę. Szczególnie dobrze prezentują się, gdy w bliskim sąsiedztwie znajduje się wiele domów o podobnej konstrukcji dachu.
- Uniwersalny design – kształt dachów wielospadowych jest bardzo uniwersalny. Pasuje do nowoczesnych budynków oraz do tych bardziej klasycznych. Świetnie wygląda w mieście, na przedmieściach i na terenach wiejskich. Taki dach komponuje się z różnymi
- Można je stosować też w niskich budynkach – dach wielospadowy sprawdzi się także w budynku parterowym. Dzięki niemu bryła będzie bardziej unikatowa, a cały budynek będzie prezentował się ciekawiej. To bardzo ważne, bo takie dachy dają szansę na urozmaicenie architektury okolicy.
- Poddasze można zaadaptować na cele użytkowe – najlepiej jest zaplanować to na etapie projektowania inwestycji. Dzięki temu można dostosować kąt nachylenia połaci do potrzeb mieszkańców. Chodzi o to, że musi on umożliwiać poruszanie się na poddaszu w pozycji wyprostowanej.
- Łatwa do zmian – dachy wielospadowe łatwiej jest modyfikować, niż dachy dwuspadowe. Wynika to z rozbudowanej konstrukcji oraz z tym, że na rynku dostępne jest wiele elementów ozdobnych oraz funkcjonalnych. Montaż takich akcesoriów może podwyższać komfort użytkowania samego poddasza.
- Dachy wielospadowe mogą się od siebie różnić – takie dachy dają wiele możliwości swoim projektantom. Można w nich montować lukarny, facjaty albo efektowne przełamania. Dzięki nim każdy dach jest inny, a otoczenie jest urozmaicone.
Czym pokryć dach wielospadowy?
Dach wielospadowy trzeba wykończyć odpowiednim pokryciem. Jego specyficzna forma musi być uwzględniona w doborze materiału na pokrycie dachu. Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie małoformatowych elementów. Tylko je można dobrze dopasować do zróżnicowanego kształtu dachu, na którym znajduje się przecież sporo załamań. Małoformatowe elementy można ułożyć na krzywiznach i dopasować do kształtu samego dachu. Bardzo ważne jest doskonałe dopasowanie ich do kształtu dachu, bo tylko w ten sposób można zapobiec przeciekom.
Różnego rodzaju dachówki mają też walory estetyczne, więc pięknie podkreślają unikany charakter dachu. Przy okazji warto też podkreślić, że poddasza wymagają dodatkowego doświetlenia. Można je zapewnić właśnie przez wstawianie okien dachowych lub lukarn.
Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym materiałom pokryciowym. Scharakteryzujmy je i porównajmy ich ceny. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję w wyborze najlepszego rodzaju.
Blachodachówka
Blachodachówka nie jest uznawana za najlepszy rodzaj pokrycia na dach wielospadowy. Nie umożliwia ona doskonałego dopasowania do dachu. Z racji jednak stosunkowo niskich kosztów można rozważyć jej wykorzystanie.
Najlepiej jest postawić na blachodachówkę w mniejszych arkuszach lub modułach. Ten rodzaj po prostu jest łatwiej dostosować do nietypowego kształtu dachu i mnóstwa załamań. Im więcej skosów i lukarn, tym docinanie blachodachówki może być bardziej skomplikowane i powstanie więcej odpadów. Rozwiązaniem tego problemu jest stawianie właśnie na niewielkie moduły lub panele. To co je charakteryzuje to stały rozmiar. Moduły mają 110 cm szerokości oraz 35, 66 lub 70 cm długości. Panele mają 40 cm długości i aż 120 cm szerokości.
Panele i moduły mają też symetryczne przetłoczenia. Odróżnia je to od dużych arkuszy i zdecydowanie ułatwia ich położenie. Symetria oznacza mniej przycinania przy końcach połaci, wokół okien i przy kominach, a to oznacza mniej pracy i mniej odpadów. Warto też pamiętać, że jeśli jednak musimy już przyciąć panel to koniecznie powinno się odpad odłożyć na bok i wyrzucić dopiero po zakończeniu prac. Jest duża szansa na to, że odcięty fragment przyda się w innym miejscu. Dzięki temu można oszczędzić materiały.
Układając na dachu wielospadowym blachodachówkę trzeba jednak mieć na względzie dwa aspekty. Blachodachówka ma falę, czyli przetłoczenia pochylone w jedną stronę. Może więc pojawić się problem z zachowaniem symetrii pokrycia. Drugą sprawą jest problem z pokryciem wolnego oczka. Jest to technicznie kłopotliwe, ale jest możliwe.
W przypadku blachodachówki trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem. Koszt materiałów na pokrycie 150 metrów kwadratowych dachu (czyli taki jaki znajduje się nad piętrem o powierzchni 100 metrów kwadratowych) kosztuje od 6650 do 8200 zł. Trzeba też pamiętać o kosztach robocizny. Wynoszą one od 5300 do 13 000 zł. Tak duża różnica wynika z różnych typów konstrukcji i różnej ich złożoności. Może też być uzależniona od lokalizacji geograficznej. W niektórych województwach po prostu usługi budowlane są droższe.
Dachówka ceramiczna
Dachówka ceramiczna to jeden z najbardziej popularnych rodzajów materiałów używanych do pokrycia dachów. Jest to tradycyjny materiał, który cieszy się dobrą sławą. Trzeba jednak pamiętać, że dachówka ceramiczna oraz jej położenie są dość drogie. Dachówka ceramiczna idealnie pasuje na dach wielospadowy. Umożliwia ona dobre obrobienie problematycznych miejsc, czyli lukarn, okien i wolnych oczek.
Dachówki są też bardzo efektowne, co rekompensuje pracochłonność w ich układaniu. Dachówki ceramiczne układa się na sztywnym poszyciu. Musi ono być właściwie dobrane. W przeciwnym wypadku łatwo o odkształcenie w kłopotliwych rejonach, czyli przy wspomnianych już lukarnach i wolnych oczkach.
Na dach wielospadowy szczególnie polecane są dachówki typu karpiówki. Dachówki te mają charakterystyczny kształt przypominający łuskę karpia. Stąd też wzięła się ich nazwa. Mają małe wymiary, więc można tworzyć z nich efektywne detale konstrukcyjne.
Układa się je w łuskę lub koronkę. Ułożenie w łuskę oznacza, że na każdej łacie układa się jeden rząd dachówek. Te z rzędu wyższego zachodzą na co najmniej połowę długości dachówek z rzędu niższego. Przy takim ułożeniu potrzebne jest dwa razy więcej łat, co przy koronce. Ułożenie w koronkę polega na tym, że na każdej łacie układa się dwa rzędy dachówek. Pojedyncze dachówki w rzędach są przesunięte o połowę szerokości dachówki. Rzędy na kolejnych łatach zachodzą na siebie na ¼ długości dachówki.
Karpiówki nie są jednak jedynym rozwiązaniem. Możesz też użyć innych modeli o ile mają one niewielkie wymiary. Możesz je znaleźć także wśród dachówek zakładkowych. Mają one kształt prostokąta. Na górnej i bocznej krawędzi mają wyprofilowane zamki. To właśnie one ułatwiają dopasowanie dachówek i uszczelniają miejsca połączeń pomiędzy nimi.
W przypadku dachówki ceramicznej trzeba się liczyć ze bardzo dużym wydatkiem. Koszt materiałów na pokrycie 150 metrów kwadratowych dachu wielospadowego (czyli taki jaki znajduje się nad piętrem o powierzchni 100 metrów kwadratowych) kosztuje od 8900 do 12 000 zł. Oprócz tego trzeba też doliczyć robociznę, która kosztuje od 5700 do 14 000 zł. Oznacza to, że w najdroższym wariancie za wykonanie samego pokrycia zapłacimy aż 26 tysięcy złotych!
Jest to całkiem spora kwota, ale trzeba pamiętać, że dachówki ceramiczne są wysokiej jakości. To materiał trwały, który ma szereg zalet. Cena nie powinna więc nikogo dziwić ani odstraszać. Jednak przed zdecydowaniem się na położenie właśnie ich warto sporządzić kosztorys i upewnić się, czy na pewno stać nas na taką inwestycję.
Dachówka bitumiczna
Dachówka bitumiczna składa się z osnowy z włókien szklanych oraz w wierzchniej warstwy. Wykonuje się ją z folii metalowej oraz gruboziarnistej posypki. Taka budowa sprawia, że materiał jest szczelny i trwały. Taka dachówka świetnie zwiększa odporność płyty gontowej. Dzięki niej jest ona odporna na czynniki atmosferyczne i chemiczne, czyli np. kwaśne deszcze.
Dachówka może być wykonana z bitumu modyfikowanego polimerami. Dzięki nim jest on niezwykle odporny na starzenie, oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego oraz wahania temperatur. Takie same cechy charakteryzują pokrycie modyfikowane mineralne. Płyty gontowe dmuchane z kolei rzadko się kruszą i są odporne na wysokie temperatury.
Dachówka bitumiczna jest bardzo łatwa w montażu. Można ją śmiało wykorzystywać nawet na najbardziej skomplikowanych konstrukcjach. Do tego jest też bardzo elastyczna i lekka. Czynniki te sprawiają, że dachówkę kładzie się łatwo i szybko. Indywidualne cechy są uzależnione od dokładnego składu dachówki. To właśnie one wpływają na poziom odporności na działanie czynników atmosferycznych, odporność na rozdzielanie oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku dachówek bitumicznych trzeba się jednak liczyć z tym, że co pewien czas konieczne będą poprawki. Wynika to z faktu, że nie sposób idealnie spasować wszystkich elementów. Drobne kropelki wody mogą przedostawać się pod pojedyncze płytki, kiedy zamarzają zwiększają swoją objętość, co może zniszczyć dachówkę lub oderwać ją od podłoża.
Klasyczna dachówka bitumiczna ma czerwony odcień. Od kilku lat jest ona jednak niemodna. Z tego powodu większą popularnością cieszą się modele szare i czarne. Ciekawym sposobem na wykończenie są też płyty o kolorach blendowanych, czyli cieniowanych przy krawędziach. Ozdobne walory mają także płyty z efektem chmurki, czyli o niejednolitym cieniowaniu. Oszukują one ludzkie oko i dachówka wydaje się trójwymiarowa.
Dużą zaletą takich dachówek jest łatwość ich montażu, także na dachu wielospadowym. Można je po prostu przybijać gwoździami. Montaż rozpoczyna się od okapu i zachowując zakładki przesuwa się w kierunku szczytu.
Ceny gontów bitumicznych zaczynają się od 30 zł za metr kwadratowy. Najwyższą cenę trudno wyznaczyć, bo właściwie jej nie ma. Warto jednak zaznaczyć, że są one bardzo zróżnicowane. Na cenę wpływa ich grubość, kształt oraz kolor. Wyższą cenę niektórych rodzajów gontów może nam zrekompensować dość niski koszt ich montażu. Specjaliści twierdzą, że taką dachówką można nawet położyć samodzielnie, bo nie wymaga to fachowego sprzętu i wiedzy. Jednak, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś lub boisz się wysokości, to lepiej będzie jeśli pozostawisz to zadanie fachowcom.
Położenie gontów na dach wielospadowy kosztuje dużo mniej niż położenie dachówki ceramicznej. Jest też mniej pracochłonne i trwa dużo krócej. Dzięki temu można szybko zakończyć pracę. Plusem gontów bitumicznych jest ich uniwersalny charakter. Można kłaść je także na dachach garaży, wiat, domków ogrodowych i altan. Z racji tego, że są lekkie (położone na 1 metrze kwadratowym ważą od 11 do 17 kg) nie potrzebują szczególnie mocnych i stabilnych podkładów. Tym właśnie różnią się od dachówek ceramicznych, które są po prostu ciężkie. Konstrukcja dachu musi utrzymać ich ciężar oraz ciężar ewentualnych opadów, a co za tym idzie musi być wyjątkowo wytrzymałe.
Dach wielospadowy cena
Przyjrzyjmy się szacunkowym kosztom wykonania dachu wielospadowego.
Wycena jest dość trudna, bo wiele zależy od tego jaki dokładnie kształt ma mieć dach. Z tego powodu będziemy trzymać się orientacyjnych kwot, które mogą się różnić w przypadku poszczególnych projektów. Oczywiście koszty są też uzależnione od wielu dodatkowych czynników – lokalizacji geograficznej, jakości użytych materiałów, powierzchni dachu, skomplikowania projektu tj. występowania załomów, lukarn, okien, kominów itd.
Trzeba jednak pamiętać, że bardzo często to właśnie koszty są decydujące przy wyborze konkretnej techniki.
Porównajmy więc ceny wykonania dachu dwuspadowego oraz wielospadowego. Na czas naszych rozważań przyjmijmy, że powierzchnia piętra domu wynosi 100 metrów kwadratowych. Można więc przyjąć, że powierzchnia dachu to 150 metrów kwadratowych.
Pierwszym wydatkiem będzie wykonanie więźby dachowej. Można ją przygotować samodzielnie lub skorzystać z prefabrykatów, co zdecydowanie przyspieszy pracę. W przypadku konstrukcji dwuspadowych koszt to około 16 tysięcy złotych. W wypadku, gdy szerokość domu przekracza 11 m, to koszt wykonania dachu dwuspadowego rośnie. Konieczne jest dostawienie dodatkowych filarów podtrzymujących konstrukcję, a to kosztuje.
Na więźbę należy położyć podkład, czyli poszycie. Możemy użyć nowoczesnej membrany za 550 zł, koszt robocizny to około 1500 zł. W przypadku wykonania poszycia z drewna koszt jest znacznie wyższy. Materiał to około 6000 zł, a robocizna 3500 zł.
Następnym elementem jest pokrycie dachu. Tutaj bardzo dużo zależy od tego, jaki materiał wybierzemy. Najtańsza będzie blachodachówka lub niskiej jakości gont bitumiczny.
Oprócz tego konieczne jest też zakup rynien oraz rur spustowych.
W przypadku blachodachówki mówimy tu o 15 tysiącach złotych, a dachówki ceramicznej aż o 19 tysiącach. Podsumowując koszt wykonania dachu dwuspadowego wyniesie około 45 tysięcy złotych.
Ciężko jest szczegółowo określić ile kosztuje dach wielospadowy, bo jest ona bardzo indywidualna. Rzadko spotyka się dwa takie same projekty.
Specjaliści podają jednak, że koszt wykonania takiego dachu jest o około 30% wyższy niż w przypadku dachu dwuspadowego. Konsekwencją tego jest fakt, że ceny takich dachów zaczynają się od 60 tysięcy złotych. Nie ma w tym nic dziwnego, bo dachy te są wyjątkowo efektowne i równocześnie skomplikowane. Załomy i okna są trudne w wykonaniu. Cieszą oko, ale za ich wykonanie trzeba dopłacić.
Pamiętajmy jednak, że nie budujemy domu na rok lub dwa. Budujemy dom, z którego mamy być dumni i cieszyć się z tego, że w nim mieszkamy. W związku z tym, powinniśmy zadbać o to, by jego dach spełniał nasze oczekiwania. Tym bardziej że późniejsze jego zmiany będą niezwykle trudne i kosztowne. Lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie dachu wielospadowego, który będzie nie tylko pięknie wyglądał, ale też świetnie spełniał swoje funkcje. Warto tutaj podkreślić, że cena dachu wielospadowego jest ściśle związana z jego skomplikowaniem. Im więcej załomów, tym drożej.
FAQ
Jakie są zalety dachów dwuspadowych?
Wśród najczęściej wymienianych zalet wymienia się wyjątkową estetykę, uniwersalny wygląd i łatwość wprowadzania modyfikacji.
Jakie są wady dachu dwuspadowego?
Wśród najczęściej wymienianych wad wymienia się wysoką cenę, trudność realizacji, możliwość wystąpienia zawilgoceń i przecieków, konieczność zastosowania rozbudowanego systemu rynnowego, często nieustawne poddasze.
Czy dach wielospadowy jest droższy od dwuspadowego?
Tak, specjaliści podają, że koszt wykonania takiego dachu jest o około 30% wyższy niż w przypadku dachu dwuspadowego.
Darmowa wycena konstrukcji
Chcesz wiedzieć ile będzie kosztować konstrukcja dachu Twojego budynku? Wypełnij poniższy formularz, a projektanci MGDachy przygotują wstępną wycenę w ciągu 1-4 dni. Oczywiście bezpłatnie.