Technologia prefabrykacji konstrukcji dachowych stanowi idealną odpowiedź na potrzeby współczesnego, nowoczesnego budownictwa opierającego się coraz częściej na wykorzystaniu gotowych prefabrykowanych elementów wykonanych w zakładzie produkcyjnym. Prefabrykowane konstrukcje dachowe w postaci kratownic, czy wiązarów kratowo-ramowych obecnie coraz częściej zastępują i wypierają tradycyjną pracę cieśli budowlanych i klasyczne więźby dachowe wykonywane z tarcicy obrabianej na budowie.
Wykonanie konstrukcji dachowej w zakładzie prefabrykacji, pod dachem, z wykorzystaniem nowoczesnej technologii, dedykowanego oprogramowania konstrukcyjnego, oraz zaawansowanych maszyn produkcyjnych – pił CNC, pras do kolczatek, projekcji laserowej, pozwala na zwiększenie efektywności pracy, osiągnięcie wysokiej jakości produktu.
Dla Inwestorów oznacza to oszczędność czasu i pieniędzy przy uzyskanej wyższej jakości. Podobnie jak dziś na mało której budowie spotykamy strop wylewany z betonu ze zwykłej betoniarki, czy coraz rzadziej widuje się tynki wykonywane niemaszynowo, tak samo konstrukcje drewniane szkieletowe budynków, oraz konstrukcje dachowe z wiązarów wykonywane są jako prefabrykowane.
Płytki kolczaste MiTek
Płytki kolczaste wprasowywane w drewniane elementy wiązarów znane są od kilkudziesięciu lat i chętnie stosowane w krajach Europy Zachodniej czy w Skandynawii w systemach konstrukcji wiązarowych.
Płytkę kolczastą wykonuje się z ocynkowanej lub nierdzewnej blachy stalowej w różnych typach i wielkościach, dostosowując jej wielkości i wytrzymałości do wynikających z oprogramowania konstrukcyjnego obliczeń naprężeń w węzłach wiązarów.
Płytka wyróżnia się długimi na 8-20 mm wytłoczonymi kolcami. Kolce płytki wprasowuje się drewno łączonych prętów i pasów wiązara – płytki w węźle wprasowywane są z obu stron drewnianych elementów. Do wprasowania płytek wykorzystuje się prasy hydrauliczne o nacisku 30-50 ton.
Wymogi techniczne dla płytek kolczastych określa norma PN-EN 14545:2011. Zgodnie z nią płytki należy wykonywać ze stali mającej 0,9-3 mm grubości i muszą mieć specjalny znak identyfikacyjny. Nadają się do stabilnego łączenia elementów drewnianych o jednakowej grubości i w jednej płaszczyźnie.
MGDachy stosuje wyłącznie certyfikowane i atestowane płytki kolczaste firmy MiTek, dobierane do poszczególnych węzłów wiązara za pomocą oprogramowania konstrukcyjnego Pamir, zintegrowanego z asortymentem kolczatek produkowanych przez firmę MiTek.
Metoda łączenia węzłów na płytki gwoździowe – inaczej płytki kolczaste – jest wyjątkowo mocna i trwała i zastępuje inne rodzaje połączeń na śruby czy gwoździe – dużo bardziej pracochłonne i mniej solidne.
Płytki kolczaste MiTek likwidują problem słabego i nieekonomicznego łączenia elementów drewna. Mają zdolność równomiernego przejmowania obciążenia jednego elementu i przenoszenia go na element drugi. Siła połączeń osiąga tym samym niezmienną i bardzo przewidywalną, wysoką wytrzymałość. Dzięki temu nie dochodzi do koncentracji naprężeń. W efekcie połączenia mogą mieć równie dobrą wytrzymałość, co sama tarcica, co pozwala na dużą swobodę projektowania i wykonawstwa wiązarów dachowych.
Innowacyjne wiązary dachowe i konstrukcje szkieletowe
Naszym Klientom proponujemy wysokiej jakości, zaawansowany technologicznie produkt w postaci wiązarów dachowych, oraz szkieletowych konstrukcji drewnianych dla budownictwa drewnianego.
Proces produkcji prefabrykowanych elementów konstrukcji jest zautomatyzowany i zintegrowany komputerowo z programami projektowymi. Korzystamy z nowoczesnego oprogramowanie konstrukcyjnego Pamir firmy Mitek, pozwalającego na optymalne i bezpieczne wykonanie każdej konstrukcji drewnianej.
W naszym zakładzie produkcyjnym wykorzystujemy urządzenia sprzężone komputerowo z programem projektowym, osiągając w ten sposób szybkość produkcji, precyzję i eliminację błędów. Wykorzystywane w zakładzie sterowane komputerowo piły, oraz system projekcji laserowej do wspomagania montażu konstrukcji wiązarowych i szkieletowych dają pewność zgodności wyprodukowanych elementów z projektem.
Wiązary dachowe przenoszą duże obciążenia i dzięki niezmienności geometrycznej podostają sztywne i niezmienne, ze zdecydowanie mniejszymi ugięciami czy pracą w stosunku do klasycznych krokwiowych więźb dachowych. Dzięki sztywności i stabilności konstrukcji zarówno pokrycie dachowe jak i sufity stropodachów są bezpieczniejsze i zdecydowanie mniej narażone na odkształcenia i pęknięcia.
Wiązary dachowe mogą być projektowane w różnych kształtach. Możliwe jest nadanie takiej konstrukcji właściwie dowolnej geometrii – od dachów jedno, dwu czy wielospadowych wielopołaciowych, przez dachy mansardowe, czy dachy płaskie, po konstrukcje nieliniowe – na przykład dachy łukowe.
Wiązary MGDachy mogą być konstrukcją przekrywającą po prostu budynek – stanowiącą dach, ale przede wszystkim mogą też łączyć w sobie podwójną funkcję – jednocześnie konstrukcji dachowej i zarazem stopu ostatniej kondygnacji budynku – strychu lub poddasza użytkowego. W przestrzeni wiązara, między jego dolną belką, czyli pasem dolnym, a górnymi belkami – pasami górnymi, można zaprojektować przestrzeń strychową lub poddasze.
Konstrukcja stropu z belek drewnianych ( pasów dolnych ) zespolona z wiązarami, może przenosić obciążenia użytkowe zarówno przewidziane jak dla strychu nieużytkowego, czyli 50-100 kg /m2, jak i obciążenia jak dla normalnego poddasza użytkowego – czyli 150 kg/m2 podłogi, przy dodatkowym uwzględnieniu ciężaru wszystkich warstw stropu jak:
- płyty OSB/MFP,
- wylewka jastrychowa anhydrytowa,
- ciężar samej posadzki.
Pasy dolne wiązarów pełniące rolę belek stropowych mogą być zaprojektowane i wykonane z drewna litego (pojedynczych lub zdwojonych belek ), jak również z belek z wbudowanymi kratowniczkami stalowymi typu Posi Joist, które poza bardzo dużą wytrzymałością i sztywnością ułatwiają prowadzenie instalacji wentylacji, czy kanalizacji w warstwie stropu budynku.
Wiązary z poddaszami są obecnie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w budowie domów jednorodzinnych, przede wszystkim ze względu na znaczne obniżenie ceny realizacji budynku. Likwidacja w budynkach parterowych i parterowych z poddaszami betonowego stropu nad parterem potrafi przynieść dużą oszczędność w koszcie budowy stanu surowego budynku. Podobnie w domach piętrowych rezygnacja z ostatniego stropu nad piętrem – często betonowego przynosi podobny zysk.
Dodatkowymi zaletami jest bardzo krótki czas realizacji tego fragmentu budynku (montaż więźby z wbudowanym strychem – poddaszem to najczęściej 1-2 dni), oraz możliwość usunięcia części podpór konstrukcyjnych wewnętrznych w domu jak:
- ściany konstrukcyjne wewnętrzne,
- podciągi i słupy, oraz fundamenty pod nimi.
Wiązary dachowe prefabrykowane, dzięki temu, że są kratownicami, mogą mieć zdecydowanie większą rozpiętość od klasycznych więźb dachowych. Przy klasycznej więźbie dachowej rozpiętość konstrukcji drewnianej między podporami waha się do maksymalnej wartości 5-5,5 m, podczas gdy w przypadku wiązarów osiągnięcie w budynku rozpiętości bez podpory na poziomie 13-15 metrów nie stanowi żadnego problemu. Tym samym więźby mogą opierać się tylko na ścianach zewnętrznych, co daje Inwestorowi nieograniczone możliwości kształtowania wnętrza. W niektórych konstrukcjach wiązarowych możliwe jest osiągnięcie rozpiętości miedzy podporami nawet do 30 metrów.
Uzupełnieniem dla konstrukcji dachowych z wiązarów są oferowane przez nas szkieletowe konstrukcje ścian budynków. Ściany projektowane są w tym samym środowisku CAD – w programie Pamir i wykonywane na specjalistycznych dwustronnych stołach motylkowych z użyciem laserowej projekcji, dzięki czemu prefabrykaty są całkowicie zgodne z projektem i wykonane z dokładnością do 1-2 mm. Konstrukcje ścian oferujemy Inwestorom realizującym swoje budynki w konstrukcji szkieletowej drewnianej, którzy chcą uzyskać precyzyjny, dobrej jakości pół-prefabrykat.
Oferujemy również usługę wykonania ścian szkieletowych budynku z opłytowaniem z OSB/MFP, wykonany z użyciem naszych pił formatyzujących do płyt sterowanych komputerowo.
Dodatkowo oferujemy usługę wykonanie prefabrykowanych ścian w konstrukcji szkieletowych drewnianych już wykończonych od zewnątrz, czyli z:
- opłytowaniem,
- izolacją przeciwwiatrową,
- ociepleniem zewnętrznym,
- wykończeniem tynkiem cienkowarstwowym na zewnątrz (lub wykończeniem w postaci drewnianej szalówki – do wyboru ),
- wmontowanymi oknami z obróbkami parapetowymi i – na życzenie Klienta – roletami.
Tym samym Klient może uzyskać u nas wykończone od zewnątrz prefabrykowane ściany, które po montażu na budowie trzeba jedynie wykończyć od środka budynku. To bardzo korzystna cenowo propozycja dla Klientów indywidualnych.
W naszej ofercie mamy wreszcie panele stropowe z belek litych lub belek Posi Joist, wykończonych od góry płytami OSB/MFP, które stanowią bardzo dobrą i trwałą konstrukcję stropową dla budynków z poddaszami i piętrowych.
Na koniec oferujemy również dla budynków z poddaszami użytkowymi panele stropodachowe dla dachów skośnych, nie wykonanych w systemie wiązarowym – panele z belek z drewna litego, łączonych płytowaniem OSB/MFP, z izolacją wiatrochronną, oraz kontrłaceniem i łaceniem dostosowanym do zaplanowanego pokrycia dachowego w budynku.
Klient znajdzie zatem w naszej ofercie cały wachlarz propozycji możliwych do wykorzystania na swojej budowie. Naszym podstawowym profilem działalności są konstrukcje dachowe z wiązarów, ale z powodzeniem oferujemy też prefabrykowane konstrukcje ścianowe, stropowe i stropodachowe dla Inwestorów budujących budynki szkieletowe. Nasi projektanci zaprojektują lub przeprojektują każdy budynek, nasi handlowcy przygotują dla Państwa wycenę i ofertę.
Technologia prefabrykacji MiTek – od projektowania poprzez produkcję aż do montażu
Prefabrykowana konstrukcja dachowa, czy też szkieletowa ścian to niełatwy, dość złożony proces, który rodzi się we współpracy specjalistów, wspartych nowoczesną technologią i dobrej jakości surowcami.
Wszystko zaczyna się od projektu. W naszym biurze projektowym powstaje wstępna dokumentacja ofertowa dla Klienta, na podstawie jego zapytania. Zapytanie Klienta może dotyczyć dowolnego projektu dowolnego budynku – nasi handlowcy we współpracy z projektantami konstrukcji przygotowują wycenę i ofertę.
Wycena jest najczęściej wykonywana w oparciu o projekt budowlany budynku Klienta. Część Inwestorów ma w swoich budynkach przewidziany projekt z wiązarów, część Klientów chce przeprojektować gotową dokumentację zawierającą tradycyjną więźbę dachową na wiązary, część Klientów zgłasza się do naszego biura projektowego na etapie powstawania projektu o wykonanie przez nas części konstrukcyjnej. W każdej z tej sytuacji służymy naszą pomocą.
W momencie złożenia zamówienia na wykonanie konstrukcji przez Klienta, przystępujemy do wykonania dokumentacji produkcyjnej oraz montażowej. Klientowi jest też przekazywany projekt techniczny wykonawczy konstrukcji. Następnie projekt idzie na produkcję, w przewidzianym w umowie z Klientem terminie.
Zanim dojdzie do produkcji wiązarów dobierany jest odpowiedni surowiec zgodnie ze stanami magazynowymi. Drewno wykorzystywane do produkcji to wysoko jakościowe drewno świerkowe:
- suszone termicznie,
- odżywiczone,
- o gęstym usłojeniu,
- o wilgotności do 20%,
- czeterostronnie strugane,
- certyfikowane C24.
Drewno jest sprowadzane ze Skandynawii, gdzie w północnych regionach półwyspu skandynawskiego ze względu na klimat drzewa mają stosunkowo małe przyrosty roczne, co daje gęste usłojenie przekroju drewnianego i zwiększa jego wytrzymałość i stabilność. Drewno ze względu na swoją jakość nie wymaga w ogóle impregnacji biologicznej, niemniej impregnacja zanurzeniowa jest w cenie naszej usługi. Jeśli jednak Klient nie życzy sobie impregnacji drewna – doradzamy rezygnację z niej.
Kolejnym składnikiem prefabrykatów są płytki kolczaste do łączenia węzłów wiązarów. Korzystamy tylko z płytek firmy MiTek – dostawcy technologii – zarówno software’u jak i płytek oraz maszyn do produkcji konstrukcji. Dzięki temu projekt konstrukcyjny – sprawdzony i zoptymalizowany, jest dokładnie zrealizowany w procesie produkcji, bez możliwości powstania błędów.
Produkcja w zakładzie prefabrykacji wiązarów dachowych przebiega w warunkach zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, dzięki czemu produkcja może trwać przez cały rok. Nasi wykwalifikowani pracownicy przeprowadzają surowiec przez kolejne etapy produkcji – aż do efektu końcowego, czyli gotowych wiązarów.
Zaczynamy pracę od konfekcjonowania drewna i przygotowania go do produkcji. Następnie surowiec przechodzi przez etap impregnacji zanurzeniowej. Kolejnym etapem pracy jest cięcie drewna na elementy wiązara zgodnie z komputerową listą cięć uzyskaną z projektu konstrukcyjnego. Piły, które wykorzystujemy uzyskują 1-2 milimetrowe dokładności. Każdy pocięty element ma swoją unikalną nazwę – naniesioną ręcznie przez operatora piły, lub nadrukowaną automatyczną drukarką piły.
Kolejnym etapem produkcji jest rozłożenie elementów drewnianych wiązara na stolikach montażowych na stalowej podłodze stanowiska montażowego. Prefabrykowane elementy drewniane rozkładane są z wykorzystaniem laserowej projekcji – eliminując tym samym możliwość zaistnienia pomyłki podczas montażu. Następnie rozkładane są w węzłach płytki kolczaste, zgodnie z rysunkami produkcyjnymi i projekcją laserową. Kolejnym etapem pracy jest łączenie płytek kolczastych z elementami drewnianymi z użyciem pras hydraulicznych o sile 50 ton. Gotowy zmontowany prefabrykat jest pionowany za pomocą dźwigu i suwnicą przewożony na miejsce składowania.
Gotowe prefabrykaty łączymy taśmami w paczki po 5-10 sztuk i przetransportowujemy na miejsce składowania, gdzie gotowy zestaw wiązarów czeka na załadunek i transport na budowę Klienta.
Produkcja szkieletowych ścian prefabrykowanych, paneli stropowych i stropodachowych odbywa się w podobny sposób. Surowiec drewniany trafia na piły i zostaje tam pocięty na odpowiednie długości. Następnie na hydraulicznych stołach montażowych powstaje szkielet konstrukcji, łączony na odpowiednie połączenia gwoździowe z wykorzystaniem pneumatycznych gwoździarek.
Kolejnym etapem jest przygotowanie płyt do opłytowania ścian lub paneli stropowych na naszych piłach formatyzujących.
Następnie wykonywany jest montaż folii, oraz płyt za pomocą gwoździowania. Tak przygotowane prefabrykaty przewożone są za pomocą suwnicy do stanowiska składowania, lub wcześniej na pionowe stanowisko tynkowania oraz montażu okien.
Transportujemy i montujemy wiązary dachowe w całej Polsce. Posiadamy zestawy z oszczędnymi ciągnikami siodłowymi, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić korzystny cenowo transport prefabrykatów do dowolnego miejsca w Polce. Posiadamy też ciągnik siodłowy 6×4, którym możemy wjechać w trudniej dostępne miejsca. Dysponujemy klasyczną naczepą do przewożenia wiązarów, oraz dłużycą z wieszakami, pozwalającą na transport ponadnormatywnie wysokich i długich prefabrykatów. Na naszych ciągnikach dysponujemy dźwigami HDS o wysięgu 19 m, które w zdecydowanej większości montaży są wystarczające. Dzięki temu nie ma potrzeby organizowania miejscowego dźwigu.
Nasze wykwalifikowane ekipy montażowe poradzą sobie z każdym montażem. Każda z ekip do 3-4 pracowników, z których majster ma minimum 5-cio letnie doświadczenie w pracy na montażach w konstrukcji wiązarowych. Ekipa wyposażona jest we wszelkiego typu sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania montażu.
Po zakończeniu każdego montażu dokonywany jest odbiór techniczny konstrukcji, a sama praca objęta jest gwarancją i rękojmią dla Klienta.
FAQ
Jak łączy się elementy w zakładzie prefabrykacji?
Elementy wiązara łączone są prasą hydrauliczną za pomocą płytek kolczastych.
Jakie zalety ma prefabrykacja więźby?
Do najczęściej wymienianych zalet więźby prefabrykowanej należą: wyjątkowa dokładność, wykorzystanie certyfikowanego drewna C24, szybkość produkcji, transportu i montażu, korzystna cena - często niższa od ceny więźby ciesielskiej.
Co to jest Posi Joist?
Pasy dolne wiązarów pełniące rolę belek stropowych mogą być zaprojektowane i wykonane z drewna litego (pojedynczych lub zdwojonych belek), jak również z belek z wbudowanymi kratowniczkami stalowymi typu Posi Joist, które poza bardzo dużą wytrzymałością i sztywnością ułatwiają prowadzenie instalacji wentylacji, czy kanalizacji w warstwie stropu budynku.
Darmowa wycena konstrukcji
Chcesz wiedzieć ile będzie kosztować konstrukcja dachu Twojego budynku? Wypełnij poniższy formularz, a nasi projektanci przygotują wstępną wycenę w ciągu 1 dnia! Oczywiście bezpłatnie.