Wiązary dachowe są doskonałym systemem prefabrykowanej więźby dachowej. Gotowe elementy przygotowuje się w zakładzie produkcyjnym, a następnie przywozi i składa na placu budowy. Wykorzystanie wiązarów nie tylko przyspiesza, ale i usprawnia pracę.
Wiązary dachowe, czyli jak szybko wykonać solidny dach
Tradycyjną więźbę dachową przygotowuje ekipa ciesielska bezpośrednio na placu budowy. Wcześniej należy zadbać o przywiezienie odpowiedniej jakości drewna z tartaku. Praca zajmuje sporo czasu i jeszcze więcej wysiłku, co przekłada się na koszty.
Dlatego wielu Inwestorów coraz przychylniejszym okiem patrzy na nowoczesną technologię prefabrykowanej więźby dachowej, składanej na placu budowy z elementów wykonywanych w zakładzie produkcyjnym. Są to drewniane wiązary kratownicowe, które na miejsce budowy trafiają już gotowe do montażu. W ten sposób wyraźnie przyspiesza się ten etap budowy budynku.
Początki prefabrykacji konstrukcji dachowych sięgają lat 50. ubiegłego wieku. Wtedy to w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych i w Skandynawii powstały pierwsze konstrukcje tego typu i szybko znalazły swoich zwolenników także w krajach Europy Zachodniej. W ostatnich latach ta metoda staje się coraz popularniejsza także w naszym kraju. Szacuje się, że w najbliższych 3 latach blisko 30% dachów będzie wykonywanych jako konstrukcje prefabrykowane.
Technologia prefabrykacji drewnianych wiązarów łączonych płytkami kolczastymi
Technologia firmy MiTek jaką wykorzystujemy w projektowaniu i produkcji konstrukcji drewnianych umożliwia wykonanie dowolnego dachu o dowolnym kształcie i stopniu skomplikowania. Gotowe wiązary dachowe można zastosować w przypadku dachów:
- jednospadowych,
- dwuspadowych,
- mansardowych,
- kopertowych,
- a także przy konstrukcjach łukowych.
System pozwala tworzyć gotowe konstrukcje drewniane o rozpiętości aż 30 m bez dodatkowych podpór. Wykorzystujemy wyłącznie najwyższej jakości drewno konstrukcyjne ze Skandynawii, co gwarantuje solidność i wytrzymałość konstrukcji.
Technologia MiTek oznacza zautomatyzowanie wykonania konstrukcji ciesielskich. Zastosowanie łączników węzłów kratownic w postaci płytek kolczastych pozwala na uzyskiwanie bardzo mocnych połączeń. Płytkami kolczastymi łączymy poszczególne elementy wiązara dachowego poprzez mocne ich wciśnięcie w drewno za pomocą prasy. W ten sposób otrzymuje się niezwykle trwałe i mocne łączenie bez użycia gwoździ, kleju czy śrub.
Płytki kolczaste blokują powstawanie koncentracji naprężeń, a siła połączeń ma zawsze przewidywalną, niezmienną i bardzo wysoką wytrzymałość. Dzięki temu cała konstrukcja wiązarów dachowych charakteryzuje się świetnymi parametrami wytrzymałościowymi, co nie zdarza się w przypadku klasycznych połączeń na gwoździe.
Prefabrykacja wiązarów: od projektu do montażu
Konkretną konstrukcję wiązarów dachowych przygotowujemy w naszym biurze projektowym. Zajmują się tym doświadczeni projektanci MG Projekt. W pracy projektowej korzystamy ze specjalistycznego oprogramowania Pamir firmy MiTek, stworzonego właśnie na potrzeby wykonania sytemu wiązarów.
Ważnym zadaniem jest sporządzenie dokumentacji, na podstawie której produkowane są wiązary dachowe w zakładzie produkcyjnym, oraz prowadzony jest montaż na placu budowy.
Przygotowanie gotowych wiązarów polega na precyzyjnym wycięciu poszczególnych elementów za pomocą specjalistycznych pił – zgodnie z tzw. listą cięć z dokumentacji produkcyjnej.
Następnie wycięte elementy łączy się płytkami kolczastymi. Elementy wiązara łączymy na płytki kolczaste na stolikach montażowych za pomocą prasy z wykorzystaniem projektorów laserowych wyznaczających kształt wiązara i umieszczenie płytek w węzłach. Dzięki produkcji z zastosowaniem projekcji laserowej osiąga się wyjątkową dokładność, powtarzalność wymiarów i tym samym absolutną zgodność z projektem.
Gotowe do montażu, dobrze zabezpieczone wiązary dachowe przewozimy naszym transportem na plac budowy. Następnie więźba z wiązarów jest montowana na budowie za pomocą dźwigu. Nasze ekipy montażystów mogą się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w pracach budowlanych i realizacjach budów. Ścisła współpraca poszczególnych zespołów w obrębie naszej firmy daje gwarancję najwyższej jakości, terminowości i rzetelności realizacji zadania – dach zaprojektowany i wykonany przez MGDachy będzie solidny i wytrzymały.
Dlaczego prefabrykowane wiązary dachowe to najlepsze rozwiązanie?
Więźba dachowa w formie gotowych wiązarów przygotowanych w zakładzie produkcyjnym na bazie wcześniej stworzonego projektu ma wiele zalet. Prowadząc od ponad 20 lat biuro projektowe, jako architekci na pewno możemy to rozwiązanie polecić bardziej niż tradycyjną metodę wykonywania więźby na placu budowy.
Wysokiej jakości materiał
Wiązary dachowe wykonuje się z najwyższej jakości świerkowego drewna, certyfikowanego C24, pochodzącego ze Skandynawii, czterostronnie struganego, komorowo suszonego. Drewno ma doskonałe parametry wytrzymałościowe, posiada właściwy poziom wilgotności – jednakowy na całym przekroju elementu na poziomie 20%. Proces suszenia mechanicznego niszczy również zarodniki pleśni i grzybów, a także wszelkie insekty. Jednocześnie uodparnia drewno na atak tychże drobnoustrojów i szkodników.
Porównywalne parametry są nie do osiągnięcia w przypadku tradycyjnej więźby z drewna przywiezionego z tartaku lub składu budowlanego. Bez certyfikacji trudno gołym okiem stwierdzić rzeczywistą jakość drewna. Potrzeba do tego sporej wiedzy i doświadczenia. Najczęściej drewno tartakowe jest mokre, popękane, kręci się i nie spełnia rzeczywistych warunków wytrzymałości.
Dokładność i precyzja
Wszystkie elementy są idealnie równe, gładkie i precyzyjnie połączone. To zasługa zastosowania w zakładzie prefabrykacji specjalistycznych pił i pras zintegrowanych komputerowo. Eliminuje się tym samym ewentualne błędy konstrukcyjne. Trudno o taką precyzję podczas pracy zwykłymi narzędziami ciesielskimi na budowie.
Niemal dowolny kształt i wielkość wiązarów
Wiązary mogą mieć rozpiętość nawet 30 m i to bez konieczności stosowania podpór pośrednich. Nadają się na dachy jedno- i dwuspadowe, kopertowe, mansardowe i łukowe. Technologia MiTek pozwala na realizację projektów niemożliwych do wykonania tradycyjną metodą.
Gwarancja jakości konstrukcji
Bierzemy całkowitą odpowiedzialność za naszą pracę, ponieważ mamy kontrolę nad każdym jej etapem, począwszy od projektu aż do samego montażu. Dajemy Państwu gwarancję jakości na wykonane przez nas dachy w technologii MiTek. W przypadku tradycyjnej więźby w razie jakichkolwiek problemów odpowiedzialność jest zazwyczaj rozmywana i przerzucana pomiędzy dostawcą tarcicy, cieślą a projektantem dachu. Wiązary są natomiast przygotowywane na konkretne zamówienie i pasują idealnie do miejsca montażu.
Korzystna i z góry znana cena
W przypadku gotowych wiązarów od razu znana jest cena obejmująca całość usługi. Nie ma elementu zaskoczenia. W przypadku tradycyjnej więźby podaje się na początku cenę szacunkową, która może się mocno różnić od tej ostatecznej. Gotowe wiązary to mniejsze zużycie drewna, krótszy czas montażu, możliwość rezygnacji ze stropu betonowego, więc w konsekwencji także konkretne oszczędności w inwestycji.
Dolny pas wiązara jako konstrukcja stropu
Wiązary prefabrykowane dają obecnie możliwość zaprojektowania z nich przestrzeni poddasza lub strychu. Pasy dolne wiązarów mogą być jednocześnie belkami stropu dla strychu lub poddasza użytkowego. Wobec tego nie trzeba wylewać ciężkiego i drogiego stropu betonowego, można tym samym ograniczyć ilość ścian nośnych wewnętrznych, co daje kolejne oszczędności. Wiązary mają oparcie na ścianach zewnętrznych, więc wewnętrzne podpory można wykonać w technologii lekkiej.
Szybki montaż wiązarów
To jedna z największych zalet w porównaniu z tradycyjną więźbą, której wykonanie może zająć całe tygodnie. W przypadku domu jednorodzinnego więźba jest gotowa w 1-2 dni. Co więcej, prace można przeprowadzać także w okresie zimowym. Bardzo łatwo też wykonać izolację, oświetlenie czy elementy wentylacji przy dachu z wiązarów.
Więźba na czas na budowie
Dostarczenie wiązarów dokładnie na czas kiedy będą montowane eliminuje problem magazynowania drewna na budowie – zapobiega to jego narażeniu na niekorzystne czynniki atmosferyczne, na zniszczenie czy kradzież.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą prefabrykowanych konstrukcji dachowych, które gwarantują wyśmienitą jakość w bardzo korzystnej cenie. Realizujemy dachy w całej Polsce, a o jakości usług świadczą pozytywne opinie o MGDachy. Jako MGDachy/MGDomy oferujemy:
- konstrukcje dachowe z prefabrykowanych wiązarów,
- prefabrykowane konstrukcje szkieletowe domów drewnianych.
Zalety wiązarów dachowych | Wady wiązarów dachowych |
---|---|
Łatwy i szybki montaż. | Konieczność umożliwienia dojazdu na budowę dla ciężarówki z przyczepą / naczepą , oraz dojazdu ciągnika siodłowego z HDS-em , albo dźwigu . |
Możliwość eliminacji ciężkiego stropu betonowego w domach parterowych i piętrowych (oszczędność pieniędzy oraz większa swoboda planowania przestrzeni wewnątrz domu). | Konieczność umożliwienia pracy dla dźwigu na budowie . |
Możliwość "odchudzenia" fundamentów oraz ścian nośnych wewnętrznych budynku. | Konieczność zawarcia umowy z dostawcą o 1-2 miesiące wcześniej przed wykonaniem więźby . |
Możliwość wygospodarowania w geometrii wiązara przestrzeni strychowej lub poddasza użytkowego - nie do uzyskania tak łatwo w podobnej konstrukcji budynkach w tradycyjnej technologii. | |
Brak konieczności podpierania wiązarów od dołu słupami czy podciągami, możliwość ograniczenia liczby ścian nośnych wewnętrznych . | |
Możliwość montażu w sezonie zimowym. | |
Produkcja prowadzona przy użyciu nowoczesnych programów konstrukcyjnych i urządzeń produkcyjnych , zapewniających wysoką precyzję , powtarzalność wymiarową zaprojektowanych elementów , oraz bezpieczeństwo statyczne gotowej konstrukcji. | |
Gwarancja bezpieczeństwa użytkowania wynikająca z precyzyjnych obliczeń inżynieryjnych prowadzonych w biurze projektowym i zakładzie produkcyjnym , oraz uwzględnienia dużego marginesu wytrzymałości wykorzystanych materiałów. | |
Inwestor związuje się z jednym dostawcą i wykonawcą . Nie musi zajmować się logistyką . Wszystko zapewnia jedna firma . | |
Z góry określone w wycenie producenta i niezmienne koszty wykonania i montażu więźby (brak niespodziewanych, dodatkowych kosztów). | |
Gwarancja na produkt i komponenty zapewniona przez producenta wiązarów dachowych MGDachy. | |
Brak konieczności składowania materiału na więźbę na budowie = uniknięcie bałaganu na budowie , brak konieczności zabezpieczenia materiału na działanie czynników atmosferycznych . | |
Mniejsze zużycie tarcicy przy zwiększonej nośności w porównaniu z tradycyjnymi więźbami . | |
Możliwość wykorzystania w budynkach o dużej rozpiętości (nawet do 30 m) bez konieczności stosowania podpór. | |
Przez dostarczenie wiązarów dokładnie na czas na budowę - eliminacja ryzyka kradzieży lub uszkodzenia materiału na budowie . | |
Szybkość montażu więźby z wiązarów : 1-2 dni w stosunku do dużo dłuższego wykonania stropu i więźby , lub więźby z podporami - tradycyjnej . | |
Uzyskanie idealnie równych połaci dachowych, ułatwiających prawidłowe wykonanie pokrycia - ułatwienie dla ekipy dekarskiej . | |
Suszone drewno wykorzystywane do produkcji wiązarów nie wymaga impregnacji . Jeśli są stosowane impregnaty to ekologiczne . | |
Wykorzystanie suchej tarcicy, gwarantującej wysoką stabilność konstrukcji i jej niezmienność geometryczną . | |
Stosunkowo niewielka waga więźby z wiązarów . | |
W przypadku dachów o prostej konstrukcji dodatkowa oszczędność - dach z wiązarów na pewno będzie wówczas o wiele tańszy od tradycyjnej więźby z podporami . |
FAQ
Na jakich dachach można stosować wiązary?
Gotowe wiązary dachowe można zastosować w przypadku dachów: jednospadowych, dwuspadowych, mansardowych, kopertowych, a także przy konstrukcjach łukowych.
Ile trwa montaż wiązarów na budowie?
W przypadku domu jednorodzinnego więźba jest gotowa w 1-2 dni. Co więcej, prace można przeprowadzać także w okresie zimowym.
Czy na konstrukcję z wiązarów jest gwarancja?
Oczywiście, bierzemy całkowitą odpowiedzialność za naszą pracę, ponieważ mamy kontrolę nad każdym jej etapem, począwszy od projektu aż do samego montażu. Dajemy Państwu gwarancję jakości na wykonane przez nas dachy w technologii MiTek.
Darmowa wycena konstrukcji
Chcesz wiedzieć ile będzie kosztować konstrukcja dachu Twojego budynku? Wypełnij poniższy formularz, a nasi projektanci przygotują wstępną wycenę w ciągu 1 dnia! Oczywiście bezpłatnie.