Jako firma MG Domy, działamy pod dwoma brandami: MG Dachy – producent prefabrykowanych wiązarów dachowych, oraz MG Domy – producent prefabrykowanych domów szkieletowych. Obie części firmy mają to samo biuro z działem projektowym i handlowym, oraz tą samą halę produkcyjną.
Produkcja wiązarów dachowych i konstrukcji drewnianych
Zakład produkcyjny wiązarów dachowych i konstrukcji szkieletowych mieści się w województwie mazowieckim, w Warszawie przy ulicy Spedycyjnej, biuro MGDachy znajduje się na ulicy Uczniowskiej 13.
Nasza firma przygotowana jest technologicznie, projektowo i produkcyjnie do wykonania dowolnej drewnianej konstrukcji drewnianej. Naszym głównym profilem działalności są wiązary dachowe drewniane, ale jesteśmy w stanie także wykonać dowolną prefabrykowaną konstrukcję szkieletową dla budynku drewnianego – prefabrykowane ściany, panele stropowe lub stropodachowe.
Dysponujemy dobrze wyposażoną halą produkcyjną, z obszernym magazynem i placem składowym. Nasi fachowcy – projektanci, technolodzy, pracownicy produkcji i montażyści, są odpowiednio przeszkoleni i przygotowani do realizacji dowolnego zamówienia.
Dysponujemy zautomatyzowaną i skomputeryzowaną linią produkcji wiązarów i konstrukcji szkieletowych, wyposażoną w piły sterowane komputerowo firmy MiTek, stanowisko do produkcji i pracowania wiązarów z prasami firmy Randek, a także stoły do produkcji ścian, paneli stropowych i dachowych firmy Randek.
Stanowiska produkcyjne są wspomagane urządzeniami projekcji laserowej firmy SL Laser. Nasz zakład produkcyjny dysponuje suwnicami i wózkami bocznymi do transportu surowca i wyrobów gotowych. Dzięki dobrze wyposażonemu zakładowi prefabrykacji jesteśmy w stanie szybko zrealizować dowolne zlecenie.
Biuro projektowe i dział handlowy
Jako firma projektowo – wykonawcza dysponujemy własnym zespołem projektowym doświadczonych konstruktorów, których pracę wspomaga profesjonalne oprogramowanie do projektowania konstrukcji drewnianych Pamir firmy MiTek. Nasi projektanci, doradcy i handlowcy podejmą się dowolnego zadania i postarają się maksymalnie pomóc i doradzić Inwestorowi w doborze odpowiednich najkorzystniejszych i najbardziej optymalnych rozwiązań.
Nasza firma elastycznie dostosuje się do wymagań Klienta. Możemy wykonać projekt konstrukcyjny na jego bezpośrednie zamówienie, chętnie współpracujemy także z architektami i projektantami, którzy oczekują wsparcia projektowego na etapie opracowywania dokumentacji.
Nasi doradcy handlowi sprawnie wykonają wycenę i ofertę dla dowolnego zapytania ofertowego.
Drewno dobrej jakości – sekret udanej konstrukcji
Drewno wykorzystywane do produkcji to wysoko jakościowe drewno świerkowe:
- suszone termicznie,
- odżywiczone,
- o gęstym usłojeniu,
- o wilgotności do 20%,
- czeterostronnie strugane,
- certyfikowane drewno C24.
Drewno jest sprowadzane ze Skandynawii, gdzie w północnych regionach półwyspu skandynawskiego ze względu na klimat drzewa mają stosunkowo małe przyrosty roczne, co daje gęste usłojenie przekroju drewnianego i zwiększa jego wytrzymałość i stabilność. Drewno ze względu na swoją jakość nie wymaga w ogóle impregnacji biologicznej, niemniej impregnacja zanurzeniowa jest w cenie naszej usługi.
Obróbka surowca – cięcie drewna na gotowe elementy do produkcji
- Zaczynamy pracę od konfekcjonowania drewna konstrukcyjnego i przygotowania go do produkcji.
- Następnie surowiec przechodzi przez etap impregnacji zanurzeniowej.
- Kolejnym etapem pracy jest cięcie drewna na elementy wiązara dachowego zgodnie z komputerową listą cięć uzyskaną z projektu konstrukcyjnego. Piły, które wykorzystujemy uzyskują 1-2 milimetrowe dokładności. Każdy pocięty element ma swoją unikalną nazwę – naniesioną ręcznie przez operatora piły, lub nadrukowaną automatyczną drukarką piły.
Precyzyjna produkcja wiązarów drewnianych
Kolejnym etapem produkcji jest rozłożenie elementów drewnianych wiązara na stolikach montażowych na stalowej podłodze stanowiska montażowego.
Elementy drewniane rozkładane są z wykorzystaniem laserowej projekcji – eliminując tym samym możliwość zaistnienia pomyłki podczas montażu.
Następnie rozkładane są w węzłach płytki kolczaste, zgodnie z rysunkami produkcyjnymi i projekcją laserową.
Kolejnym etapem pracy jest łączenie płytek kolczastych z elementami drewnianymi z użyciem pras hydraulicznych o sile 50 ton. Gotowy zmontowany prefabrykat jest pionowany za pomocą dźwigu i suwnicą przewożony na miejsce składowania.
Proces prefabrykacji ma miejsce w nowoczesnym parku maszynowym, dzięki czemu można praktycznie wyeliminować ewentualne błędy popełniane przez ludzi. Wiązary dachowe MGDachy z hali produkcyjnej zawsze charakteryzują się dokładniejszym wykonaniem w porównaniu z tradycyjną więźbą składaną od podstaw na placu budowy.
Proces cięcia wiązarów
Cięcie poszczególnych elementów konstrukcji wiązarów wykonywane jest na piłach Mitek Easy Cut 828, zapewniających docinanie drewna pod dowolnym kątem, zgodnie z wynikami z programu konstrukcyjnego – z projektu.
Dane z programu Pamir (lista cięć), są automatycznie przekazywane do urządzenia tnącego. Dzięki tak ścisłemu zintegrowaniu pił z programem konstrukcyjnym wyeliminowana została możliwość powstania błędów. Nasze piły uzyskują 1-2 milimetrowe dokładności. Każdy pocięty element ma swoją unikalną nazwę – naniesioną ręcznie przez operatora piły, lub nadrukowaną automatyczną drukarką piły.
Prasowanie – łączenie wszystkich elementów wiązara
Wszystkie pojedyncze wiązary układa się według wskazań systemu projekcji laserowej firmy SL Laser, który zarazem informuje o położeniu płytek kolczastych. Rozłożenie elementów drewnianych wiązara odbywa się na stolikach montażowych na stalowej podłodze stanowiska montażowego.
Następnie rozkładane są w węzłach płytki kolczaste, zgodnie z rysunkami produkcyjnymi i projekcją laserową.
Kolejnym etapem pracy jest łączenie płytek kolczastych z elementami drewnianymi z użyciem pras hydraulicznych firmy Randek o sile nacisku do 50 ton. Gotowy zmontowany prefabrykat jest pionowany za pomocą dźwigu i suwnicą przewożony na miejsce składowania.
Transport gotowych wiązarów na plac budowy i montaż
Gotowe wiązary są paczkowane i przewożone do magazynu zewnętrznego, gdzie będą czekały na transport na budowie. Montaż konstrukcji poprzedzony jest usługą transportową.
Posiadamy zestawy z oszczędnymi ciągnikami siodłowymi, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić korzystny cenowo transport prefabrykatów do dowolnego miejsca w Polce. Dysponujemy klasyczną naczepą do przewożenia wiązarów, oraz dłużycą z wieszakami, pozwalającą na transport ponadnormatywnie wysokich i długich prefabrykatów. Na naszych ciągnikach dysponujemy dźwigami HDS o wysięgu 19 m, które w zdecydowanej większości montaży są wystarczające. Dzięki temu nie ma potrzeby organizowania miejscowego dźwigu.
Urządzenia wykorzystywane przy produkcji wiązarów
Piły
Stosujemy nowoczesne piły MiTek serii Easy-Cut 828, umożliwiające wygodne wycięcie poszczególnych elementów wiązarów. Praca piły pozwala na zrobienie trzech cięć na każdym końcu elementu obrabianego, w tym na cięcie ukośne z pochyleniem tarczy. Dane listy cięć piły generowane przez oprogramowanie Pamir firmy MiTek wprowadzane jest do urządzenia piły poprzez łącze internetowe. Lista cięć pomaga w segregowaniu i optymalizacji zużycia tarcicy, dzięki czemu powstaje stosunkowo niewiele odpadów produkcyjnych.
Prasy
Stosujemy prasy ręczne Randek do obsługi stanowiska produkcji w wykorzystaniem stolików montażowych do produkcji wiązarów firmy Randek. Stanowisko prasy jest obsługiwane przez suwnice. Gotowe wiązary są odwożone ze stanowiska produkcji również przez większą suwnicę. Całe stanowisko jest wyposażone w wieloprojektorowy system projekcji laserowej, wyświetlający zarówno geometrię wiązarów, jak i wielkość i umiejscowienie kolczatek w węzłach. Dzięki zastosowanym urządzeniom jesteśmy w stanie osiągnąć dużą wydajność produkcji.
Projekcja laserowa
Projektory laserowe na stanowisku montażu wiązarów oraz ścian pozwalają na dokładną, szybką i pozbawioną błędów produkcję prefabrykatów. Projektowy firmy SL Laser są bardzo precyzyjne, dokładne i niezwykle pomocne w montażu.
Stoły montażowe do produkcji ścian, stropów i paneli dachowych
W naszym zakładzie wykorzystujemy zestawy stołów motylkowych do produkcji ścian i stropów firmy Randek BS20, z funkcją automatycznego dociskania ramy, oraz przewracania elementu na drugą stronę. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko produkować dowolne konstrukcje szkieletowe. Dysponujemy dodatkowo piłą formatyzującą do cięcia płyt do prefabrykatów, oraz stanowiskiem do tynkowania i mocowania stolarki w pionowo stojącej ścianie.
FAQ
Jak wycinane się elementy wiązara?
Cięcie elementów konstrukcji wiązarów wykonywane jest na piłach Mitek Easy Cut 828, zapewniających docinanie drewna pod dowolnym kątem, zgodnie z wynikami z programu konstrukcyjnego. Dane z programu (lista cięć) są automatycznie przekazywane do urządzenia tnącego. Dzięki tak ścisłemu zintegrowaniu pił z programem konstrukcyjnym wyeliminowana została możliwość powstania błędów - piły uzyskują 1-2 milimetrowe dokładności. Każdy element ma swoją unikalną nazwę naniesioną przez operatora piły lub nadrukowaną drukarką piły.
Jakie drewno wykorzystuje się do produkcji wiązarów?
Drewno wykorzystywane do produkcji to wysoko jakościowe drewno świerkowe: suszone termicznie, odżywiczone, o gęstym usłojeniu, o wilgotności do 20%, czeterostronnie strugane, certyfikowane C24. Drewno jest sprowadzane ze Skandynawii.
Czy do montażu wiązarów potrzebny jest dźwig?
Na ciągnikach dysponujemy dźwigami HDS o wysięgu 19 m, które w zdecydowanej większości montaży są wystarczające. Dzięki temu nie ma potrzeby organizowania dźwigu na budowie.
Darmowa wycena konstrukcji
Chcesz wiedzieć ile będzie kosztować konstrukcja prefabrykowana na Twój budynek? Wypełnij poniższy formularz, a nasi projektanci przygotują wstępną wycenę w ciągu 1 dnia! Oczywiście bezpłatnie.