Wiązary dachowe są niezbędnym elementem każdego dachu, ukrytym pod dachówkami.
Podtrzymują go i utrzymują w odpowiedniej pozycji, w dużym stopniu odpowiadając za solidność konstrukcji.
Nieodpowiedni dobór wiązarów może zaważyć na ewentualnej konieczności znacznie szybszej naprawy dachu i doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.
Co to są wiązary dachowe?
Każdy dach składa się ze znacznie większej ilości elementów niż tylko widocznych gołym okiem dachówek. To skomplikowana konstrukcja, w której jeden element jest mocno uzależniony od innych. Wśród części składowych każdego dachu można wskazać między innymi właśnie tytułowe wiązary.
Są one elementami dachu, wykonanymi z litego drewna lub metalu, o wysokiej odporności na uszkodzenia i wytrzymałości na nacisk. Charakteryzują się optymalnymi parametrami technicznymi, a także udostępnianiem szerokich możliwości konstrukcyjnych. Wiązary są łączone między sobą z zastosowaniem specjalnych płytek wielokolcowych.
Choć wiązarów prefabrykowanych nie stosuje się w 100% przypadków, są szczególnie przydatne wszędzie tam, gdzie prostsze rozwiązania zawodzą. Ich niewątpliwą zaletą jest niewysoka masa. Dzięki niej, wiązary nie prowadzą do nadmiernego obciążenia konstrukcji całego domu. Dodatkowo – ten fragment dachu charakteryzuje się wysokim stopniem uniwersalności i stosunkowo niewygórowaną ceną. Co za tym idzie – może znaleźć zastosowanie nawet w przypadku dachów, które trzeba wznieć budżetowo. Uniwersalność wiązarów sprawia, że są one w pełni odpowiednie do większości typów dachów bez względu na ich ukształtowanie.
Ze względu na sposób produkcji wiązarów dachowych, nie zachodzi potrzeba składania dachu z pojedynczych fragmentów, co znacząco skraca czas całej operacji. Dzięki temu, wnętrze budynku jest osłonięte przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi znacznie szybciej. Dodatkowo, stosowanie wiązarów oznacza zwiększone bezpieczeństwo na budowie: każda z osób pracujących przy jego montażu jest teoretycznie narażona na upadek z wysokości. Dzięki temu, że wykorzystując wiązary większość prac wykonuje się na ziemi – to ryzyko w dużym stopniu maleje. Zwiększony poziom bezpieczeństwa a także przyspieszenie całej inwestycji to niewątpliwie jedne z większych zalet stosowania wiązarów.
Wykorzystanie tego elementu konstrukcyjnego jest bardzo ważne również dla prawidłowego funkcjonowania całego dachu. Wiązary układa się w celu przeniesienia obciążenia konstrukcji na główne podpory dachu – czyli ściany lub słupy. Dzięki temu, po raz kolejny można zaoszczędzić sporo czasu, gdyż to pozwala na rezygnację ze stawiania ścian nośnych oraz słupów podporowych. W ten sposób uzyskaną przestrzeń można swobodnie zagospodarować zgodnie z własnymi upodobaniami.
Wiązary są wykonywane na konkretne zamówienie, dzięki czemu można mieć pewność, że są one odpowiednio dopasowane do wymiarów dachu oraz ogólnie potrzeb danego budynku. Znajdują zastosowanie nie tylko w budownictwie prywatnym, ale również w przypadku lokali tworzonych dla rozmaitych gałęzi przemysłu, a także w budownictwie dla rolnictwa.
Użycie wiązarów sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku różnego rodzaju hal magazynowych czy produkcyjnych z uwagi na możliwość uzyskania znacznie większej rozpiętości dachu, nawet do 30 metrów. Nie zachodzi przy tym konieczność stosowania kłopotliwych podpór pośrednich – co sprawia, że wnętrze jest znacznie łatwiejsze do zagospodarowania.
Istnieje możliwość stosowania wiązarów również podczas prac budowlanych toczących się w okresie zimowym. Nie trzeba czekać aż do nadejścia cieplejszych dni, by móc cieszyć się domem (lub innym, dowolnym budynkiem) w stanie surowym.
Dlaczego wiązary prefabrykowane są lepszym rozwiązaniem od więźby ciesielskiej?
Aby dokładniej objaśnić to zagadnienie, na początku zajmiemy się wyjaśnieniem pojęcia więźby ciesielskiej, a później omówimy różnice między tym rozwiązaniem a wiązarami prefabrykowanymi. Jest to kluczowe dla odpowiedniego zrozumienia tematu i podjęcia dobrej decyzji w zakresie wyboru rodzaju wiązarów. Zatem czym charakteryzuje się więźba ciesielska, jakie ma właściwości i co sprawiło, że jest obecnie gorszym wyborem od wiązar prefabrykowanych?
Zasadniczo, więźba ciesielska jest tym samym, co wiązary drewniane, ale jest przygotowywana przez fachowców na placu budowy. Choć coraz częściej zastępuje je się za pomocą wiązarów prefabrykowanych przygotowywanych w fabrykach, duża część polskich dachów wciąż jest przygotowywana klasyczną techniką.
Wskazać można między innymi na kilka typów więźby:
- krokwiową,
- krokwiowo-jętkową,
- płatwiowo-kleszczową.
Dobiera się je w zależności od zapotrzebowania, między innymi pod kątem wytrzymałości całej konstrukcji dachu, ale również uwzględniając jego rozpiętość i wiele innych czynników.
Jak wskazano wyżej, więźba ciesielska jest przygotowywana na miejscu przez fachowców. Jak łatwo się domyślić, nawet najlepszy fachowiec pracuje wolniej i mniej precyzyjnie od nowoczesnych maszyn fabrycznych, zatem cały proces znacząco się wydłuża. Co więcej – tego typu działania wymagają odpowiedniej przestrzeni do docinania poszczególnych elementów, a piłowanie i szlifowanie drewna w okresie zimowym może okazać się mocno utrudnione o ile nie niemożliwe. Za taki stan rzeczy odpowiada między innymi czynnik ludzki, a także konieczność przygotowywania poszczególnych elementów na miejscu. To sprawia, że całokształt prac jest uzależniony od aury pogodowej panującej na zewnątrz, a tej – jak łatwo się domyślić – nie da się przewidzieć z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, gdy rozpoczyna się tradycyjną budowę domu.
Alternatywą dla tego typu rozwiązań są wiązary prefabrykowane, które są przygotowywane z materiałów drewnianych lub metalowych w specjalistycznej fabryce.
W procesie można korzystać między innymi z drewna suszonego oraz struganego KVH, ewentualnie drewna klejonego BSH. W czasie tego rodzaju działań wykorzystuje się ustawiane cyfrowo maszyny w zadaszonej fabryce, zamiast siły mięśni pracowników na placu budowy. To sprawia, że proces jest nie tylko dużo szybszy, ale również nierzadko dokładniejszy, a także zdecydowanie lepszy dla samego drewna, które jest wykorzystywane do tworzenia całej konstrukcji.
Prace przeprowadzane przez maszyny nadzorują, a także ustawiają pracownicy o specjalistycznej wiedzy, posiadający uprawnienia dające im możliwość ingerowania w cały proces. Do tworzenia wiązarów wykorzystuje się nieduże, wąskie elementy, które są układane na specjalnym stole o wykroju szablonu. Tam, są one scalane z użyciem kolczastych lub kolczasto-gwoździowanych płytek, wykonanych ze stalowej blachy o grubości dostosowanej do potrzeb konkretnego przypadku. Każdorazowo, stół-szablon jest dostosowywany do potrzeb konkretnego dachu, dzięki czemu wiązary są przygotowane odpowiednio i bardzo dokładnie.
Proces tworzenia wiązarów prefabrykowanych kończy się na przewiezieniu ich na teren budowy, gdzie bez zbędnej zwłoki, docinania i poprawek wiązary mogą być zamontowane na dachu. Z uwagi na fakt, że drewno nie jest długotrwale eksponowane na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych podczas prac projektowych, dach może być montowany nawet w okresie zimowym. Jednocześnie, warto nadmienić, że po zamówieniu drewnianych wiązarów i dostarczeniu ich na plac budowy, proces montażu powinien być przeprowadzony stosunkowo szybko. Dłuższe ze stworzonych elementów mają tendencję do wykrzywiania się, jeśli nie zostaną szybko złożone w całość.
Jak widać, wiązary prefabrykowane mają wiele zalet w stosunku do tradycyjnie przygotowywanych więźb dachowych. Przede wszystkim, ich pozyskanie jest znacznie szybsze – co w dużej mierze skraca cały proces budowy domu. Dodatkową kwestią, ściśle powiązaną z czasem i terminami, jest fakt, że w przypadku maszynowo przygotowywanych wiązarów, montaż może mieć miejsce w dowolnej porze roku. Dzięki temu – nie ma konieczności zbędnego przedłużania budowy poprzez robienie przerwy w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatury oraz aura pogodowa nie sprzyjają docinaniu więźby na placu budowy.
Zdecydowaną przewagą nad przygotowanym przez cieślów rozwiązaniem jest również fakt, że wiązary prefabrykowane są docinane maszynowo. To sprawia, że są wykonane znacznie dokładniej, co zapewnia lepsze dopasowanie do siebie poszczególnych elementów. Ma to wpływ zarówno na estetykę całości, jak również jakość wykonania dachu. To ostatnie, jak łatwo się domyślić, jest istotne między innymi z uwagi na jego wytrzymałość na uszkodzenia.
Podsumowując, choć nie ujmujemy zdolnościom osób tworzących i docinających więźby na miejscu, nie sposób nie docenić jakości i trwałości rozwiązań dostarczanych przez fabryki.
Porównanie wiązarów z drewna i stali
Wiązary mogą być tworzone zarówno z drewna, jak i stali. Stosowane są w różnych sytuacjach, ponieważ wykazują nieco inne właściwości. Więźby drewniane najczęściej są stosowane do tworzenia dachów od zera, natomiast stalowe – są doskonałe do rozbudowywania już istniejących dachów i powiększania budynków w zależności od potrzeb.
Jeśli chodzi o więźby drewniane, to z reguły są one przygotowywane na bazie wysuszonej tarcicy pochodzącej z drewna iglastego (wykorzystuje się ten typ z uwagi na jego właściwości, a także nierzadko niższą cenę) – z reguły sosnowego bądź świerkowego.
Na chwilę obecną trudno mówić o braku drewna, a materiał ten jest stosunkowo niedrogi i cieszy się dużą popularnością. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy, że surowiec ten jest w dużej mierze wyczerpywalny, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę stosunek człowieka do otaczającego go świata. Poziom eksploatacji, jaki wykazujemy w stosunku do planety któregoś dnia może sprawić, że drewno (zarówno iglaste, jak i liściaste) będzie towarem deficytowym, czyli będzie coraz droższe.
Dlatego też wykorzystuje się również wiązary stalowe. Najczęściej znajdują zastosowanie w różnego rodzaju budynkach, których konstrukcja (tak zwany szkielet budynku) również jest oparta na tym materiale. Jest to również idealne rozwiązanie w przypadku już istniejących budynków, w których celem jest zmiana dachu z płaskiego na skośny: w takiej bowiem sytuacji charakteryzująca się niezwykle niską masą więźba stalowa nie obciąża dodatkowo konstrukcji budynku.
Warto nadmienić, że wiązary stalowe są znacznie droższe od drewnianych.
Jak zatem widać, odpowiedź na pytanie, które wybrać: wiązary drewniane czy stalowe? Nie jest wcale taka prosta, jak by się mogło wydawać. Każde z tych rozwiązań jest doskonałe w zupełnie innej sytuacji i choć zasadniczo można powiedzieć, że niemalże na pewno wraz z biegiem lat wiązary drewniane będą stopniowo wypierane przez te stalowe – obecnie tak nie jest.
Dlatego też przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto poznać największe zalety oraz wady obydwu tych rozwiązań. To powinno pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji i nieco rozjaśnić wybór.
Zalety i wady wiązarów drewnianych
Wiązary drewniane (podobnie zresztą jak stalowe) posiadają swoje wady i zalety. Postaramy się jak najdokładniej opisać zarówno powody, dla których warto zdecydować się na drewniane wiązary, jak i przyczyny, dla których lepiej jest rozważyć odejście od tej opcji.
Nasze rozważania rozpoczniemy od kwestii przyjemniejszej, czyli zalet.
Zalety wiązarów drewnianych
Wysoka dokładność
Jedną z największych zalet, jakie charakteryzują wiązary drewniane, jest dokładność ich wykonania. Dzięki temu, że poszczególne elementy są najpierw układane na specjalnym stole-formie, a później docinane maszynowo – każdy fragment jest idealnie dopasowany do kolejnego. W związku z tym, że elementy wiązarów nie wymagają żadnego docinania, nie ma również konieczności ich impregnacji.
Szybkość
Ta cecha ma dwojakie znaczenie: z jednej strony sama produkcja wiązarów drewnianych zajmuje niewiele czasu, a z drugiej – również montaż nie jest szczególnie czasochłonny. Choć w tym pierwszym przypadku zdarza się, że wiązary trzeba zamówić z nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem (szczególnie w gorącym sezonie budowlanym, czyli głównie późną wiosną i latem), ma to raczej związek z dużą popularnością tego rozwiązania. Samo docinanie nie trwa więcej niż kilka dni, podobnie jak montaż, który fachowcy potrafią wykonać w 3-4 dni robocze.
Jakość drewna
W przypadku inwestorów stawiających budynki – nigdy nie wiemy, czy więźba ciesielska będzie wykonana z solidnych, dobrej jakości fragmentów drewna. Niestety, w tym przypadku nigdy nie możemy mieć pewności, czy dana firma współpracuje z dostawcą, który zaoferuje jej dobre drewno. Jeśli natomiast chodzi o firmy tworzące prefabrykowane wiązary – z reguły nawiązują one stałą współpracę z jednym lub kilkoma podmiotami, które są w stanie zaoferować najwyższą jakość drewna.
Prostsza konstrukcja
Budowa domu jednorodzinnego z zastosowaniem wiązarów drewnianych zapewnia ogromną wygodę, jeśli idzie o tworzenie dachu. Całość jest nie tylko estetyczna i dobrej jakości, ale również – dzięki zastosowanej technologii i materiałom – nie wymaga używania dodatkowych elementów podporowych wewnątrz domu. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest również fakt, że w środku budynku nie znajdują się na przykład słupy podporowe, a liczba ścian nośnych jest znacznie mniejsza. To oznacza, że wnętrze jest znacznie łatwiejsze do zagospodarowania zgodnie z życzeniami ich twórcy. Wartością dodaną tego rozwiązania jest również fakt, że w przypadku lżejszej konstrukcji (bez słupów i z mniejszą ilością ścian nośnych) – mamy po prostu do czynienia z niższymi kosztami tworzenia fundamentu.
Niewygórowana cena
Docinane maszynowo wiązary charakteryzują się znacznie niższą ceną – ale tylko w przypadku prostych konstrukcji dachów. Na szczęście, znakomita większość nowoczesnego budownictwa oparta jest na takich właśnie, prostych w tworzeniu bryłach, które są przy okazji wysoce energooszczędne.
Prostszy stosunek umowny
W tym punkcie mamy do czynienia z kwestią, którą docenią zarówno inwestorzy, jak i osoby prywatne. Mianowicie – tworzenie wiązarów drewnianych prefabrykowanych to podpisywanie umowy wyłącznie z jednym podmiotem – a zupełnie odmiennie prezentuje się sytuacja w przypadku więźb ciesielskich. Z reguły wspomniana ilość umów przekłada się również na dużo krótszy czas realizacji inwestycji, gdyż konieczność zakupu materiałów w celu stworzenia wiązarów jest przerzucona na zleceniobiorcę.
Bezpieczeństwo
W przypadku dachów starszego typu, mogło dochodzić do wysokich naprężeń których jedną z przyczyn było nieumiejętne zastosowanie więźby ciesielskiej. Te z kolei oznaczały, że przestrzeń sufitowa po prostu pękała i z czasem dochodziło do bardzo dużych uszkodzeń w tym zakresie. To sprawiało, że istniało niebezpieczeństwo dla mieszkańców lub użytkowników budynku, szczególnie w kolejnych latach jego istnienia.
Do naprężeń dochodziło przez to, że drewno na więźby ciesielskie schło bardzo długo i zmieniało nieco swoje właściwości. Jeśli idzie o drewno stosowane do wiązarów prefabrykowanych – jest ono wilgotne jedynie w około 7-8 procentach, dzięki czemu w ogóle nie podlega procesowi długotrwałego suszenia.
Ekologia
Docinane maszynowo wiązary prowadzą do znacznie mniejszej utraty materiału, a ta – przekłada się na dużo wyższą ekologię tego rozwiązania. Brak dużych strat w materiale odpowiada bezpośrednio za mniejsze oddziaływanie na naszą planetę. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że znaczna część przedsiębiorstw tworzących wiązary drewniane impregnuje je za pomocą mało inwazyjnych, ekologicznych środków lub w ogóle nie poddaje temu procesowi (drewno docinane maszynowo rzadko tego wymaga).
Odporność na przeciążenia
Jako że wiązary są stosunkowo lekką i solidną konstrukcją, idealnie kompensują przeciążenia i wykazują się wysoką sztywnością. Dzięki temu między innymi chronią ściany nośne budynku.
Nowoczesność
W przypadku klasycznych więźb ciesielskich, wdrażanie niektórych rozwiązań okazywało się po prostu niemożliwe. Pojawia się konieczność stosowania kompromisów i rezygnowania z niektórych, bardziej skomplikowanych opcji. W przypadku wiązar prefabrykowanych, dzięki stosowaniu maszynowego docinania poszczególnych elementów, w ogóle nie ma takiej konieczności. Możliwe jest tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji dachowych, dzięki czemu nie trzeba rezygnować z marzeń. Jednocześnie – w przypadku bardzo skomplikowanych konstrukcji – należy liczyć się z większym kosztem stworzenia całości.
Wady wiązarów drewnianych
Jak widać, lista zalet wiązarów drewnianych jest dość długa i bez wątpienia jest to opcja, którą warto rozważyć podczas tworzenia budynków prywatnych. Jednocześnie, jak każde dostępne na rynku rozwiązania, posiadają one pewne wady, które nie przypadną do gustu wielu osobom. Jakie to kwestie?
Utrudniony dojazd
Zdarza się, że na plac budowy prowadzą wąskie lub nieprzystosowane do ruchu dużych aut dróżki. Tymczasem transport wiązar wykonanych z drewna, w związku z tym, że są to gotowe elementy, wymaga przystosowania do tego celu drogi. Co prawda masa tego typu konstrukcji nie jest wysoka, jednak warto nadmienić, że transport ten może być potencjalnie problematyczny.
Wysokie koszty przy skomplikowanych dachach
Jak wspominaliśmy wcześniej, proste dachy przy wiązarach drewnianych oznaczają spory spadek kosztów całej inwestycji. Jednocześnie, chcąc stworzyć bardziej skomplikowaną bryłę budynku, musimy przygotować się na znaczące koszty tej inwestycji. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na fakt, że docięcie takich elementów jest po prostu znacznie kosztowniejsze.
Ilość zalet wyraźnie przewyższa wady wiązar drewnianych, które same w sobie są doskonałym rozwiązaniem konstrukcyjnym. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych przypadkach ich wykorzystanie może okazać się niemożliwe, z wyżej wskazanych przyczyn.
Zalety oraz wady wiązarów stalowych
Wiązary stalowe cieszą się rosnącą popularnością wśród Polaków, choć wciąż nie są jeszcze tak znane jak tradycyjne drewno. Podobnie jak w poprzednim przypadku, wskazać można określone wady i zalety tego rozwiązania.
Plusy stosowania wiązarów stalowych
Niska masa
Przede wszystkim, wiązary wykonane z użyciem stali cechuje najniższa masa pośród tego typu elementów na rynku. To oznacza, że nie obciążą one zanadto całości konstrukcji i nie doprowadzą między innymi do pękania ścian. Sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku dobudówek, gdzie zazwyczaj to już istniejące ściany są obciążane dodatkowo przez tworzoną konstrukcję.
Prostsza konstrukcja budynku
Dzięki zastosowaniu wiązarów stalowych, istnieje możliwość rezygnacji z ciężkiego, betonowego stropu, a także niektórych, służących do wzmacniania konstrukcji budynku, elementów.
Brak zależności od warunków atmosferycznych
W przypadku konstrukcji drewnianych, należy wziąć pod uwagę między innymi ewentualny deszcz, śnieg czy inne opady atmosferyczne. Drewno może bowiem nasiąknąć wodą, a ta prowadzi do późniejszego pękania ścian i sufitów. W przypadku stali – nie zachodzi ryzyko, że wilgoć zmieni jego właściwości. To oznacza, że – przy zachowaniu warunków odpowiednich dla pracowników – mogą one być stosowane zarówno latem, jak i zimą.
Termin montażu
Pod tym punktem kryje się możliwość przewiezienia wiązarów na plac budowy w dowolnym momencie – pod warunkiem zapewnienia im odpowiednich warunków do przechowywania. W przeciwieństwie do drewnianych, w przypadku wiązarów stalowych nie zachodzi ryzyko zmiany ich właściwości pod wpływem leżenia przed montażem. Nie oznacza to oczywiście, że wiązary mogą tygodniami leżeć na placu budowy (choćby z uwagi na spore ryzyko korozji w przypadku stali), jednak krótkie oczekiwanie (na przykład związane z niedograniem terminów między stronami) nie ma większego znaczenia z punktu widzenia wytrzymałości wiązarów.
Odporność na szkodniki
Niewątpliwą zaletą wiązarów stalowych, docenianą zarówno przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa – jest fakt, że ich z pewnością nie zaatakują żadne szkodniki, pleśń czy grzyb. Stal po prostu nie „przyjmuje” tego typu niedogodności z uwagi na strukturę i fakt, że nie wchłania wilgoci.
Ponadto, stalowe wiązary wykazują szereg zbliżonych zalet do rozwiązań drewnianych. Również pozwalają na nawiązanie tylko jednego stosunku umownego z dostawcą produktu i tym samym – zmniejszają ryzyko, że na którymś etapie prac nastąpi nieplanowany przestój lub, przykładowo, błąd w sztuce. Ponadto, warto zaznaczyć, że również w przypadku kratownic stalowych, możemy mówić o bardzo wysokiej dokładności poszczególnych elementów. To sprawia, że dach prezentuje się bardzo estetycznie również od środka, a także – nie zachodzi ryzyko, że w związku z niedopasowaniem elementów konstrukcyjnych wiązarów dojdzie do jakichkolwiek wypaczeń w części dachowej.
Jak widać, zarówno wiązary stalowe, jak i drewniane mają swoje zalety. Jednak jak każde rozwiązanie, również kratownice wykonane z użyciem stali mają swoje wady, które sprawią, że dla części osób będzie to opcja nieakceptowalna.
Wiązary stalowe wady
Konieczność impregnacji przeciwpożarowej i przeciwkorozyjnej
Dla wielu osób ogromną wadą stosowania rozwiązań stalowych będzie między innymi konieczność ich impregnacji. W przypadku niepożądanego pożaru budynku, czy to jeśli chodzi o domy mieszkalne, czy hale przemysłowe – zachodzi konieczność impregnacji wiązarów. Jest to dodatkowy koszt w trakcie tworzenia konstrukcji dachowej, a także niewielkie przedłużenie procesu. Nie jest to ogromna wada tego rozwiązania, jednak warto o tym wspomnieć – dla osób, którym będzie przeszkadzać konieczność stosowania impregnatów.
Nieopłacalność w niektórych przypadkach
Wiązary stalowe mogą okazać się niewspółmiernie kosztowne w przypadku stosowania ich przy niektórych dachach. Jeśli chodzi o skomplikowane i duże dachy – jest to rozwiązanie, które może doprowadzić do znaczącego wzrostu ostatecznego kosztu całej konstrukcji.
Utrudniony transport
Podobnie jak to ma miejsce w przypadku wiązarów drewnianych, również rozwiązania metalowe są stosunkowo trudne w transporcie. To oznacza, że trzeba zapewnić odpowiednich rozmiarów drogę dla przewiezienia całości na plac budowy. Dodatkową wadą powiązaną bezpośrednio z transportem wiązarów stalowych jest ich delikatność – co oznacza, że koszty transportu również są nieco wyższe, bowiem trzeba zapewnić do tego celu odpowiedni pojazd.
Wyższa cena
Wiązary stalowe charakteryzują się znacznie wyższą ceną od rozwiązań wykonanych z drewna – zarówno wiązarów prefabrykowanych, jak również tradycyjnych więźb ciesielskich. Wyższa cena jest związania między innymi z wyższym stopniem trudności docinania poszczególnych elementów oraz koniecznością zastosowania nowocześniejszych technologii w celu uzyskania odpowiedniej jakości produktów.
Ile kosztują wiązary dachowe drewniane i stalowe?
Wielu klientów przed podjęciem decyzji w zakresie, czy zdecydować się na wiązary drewniane czy stalowe?
W pierwszej kolejności bierze pod uwagę koszty. Jest to w pełni naturalna postawa, która ma prowadzić do ekonomizacji postawienia gotowego budynku. Warto jednak zaznaczyć, że niekiedy początkowo wyższy koszt przekłada się na większą trwałość całego budynku, dlatego nie w każdym przypadku należy kierować się jedynie ceną, choć, oczywiście, jest ona bardzo istotna.
Jeśli chodzi o cenę wiązarów dachowych, a także stalowych – całkowity koszt inwestycji jest uzależniony od stopnia skomplikowania dachu. Jak łatwo się domyślić, prostsze dachy to znacznie niższy koszt ostateczny, natomiast bardziej skomplikowane i trudniejsze do stworzenia opcje wiążą się z wyższą ceną wiązarów dachowych.
W przypadku wiązarów drewnianych, cena jest częściowo uzależniona od rozmiarów dachu, ale również – od tego, jakiego konkretnie rodzaju drewna użyto. Można (orientacyjnie) przyjąć, że koszt stworzenia dachu o przybliżonej powierzchni 100 metrów kwadratowych to cena rzędu 4-5 tysięcy złotych plus – osobno – koszty transportu. Oczywiście, powyższa cena dotyczy średniej jakości materiałów, stworzonych dla prostego w konstrukcji dachu. Wiele firm, takich jak MGDachy, zajmujących się tworzeniem wiązarów prefabrykowanych oferuje darmowe wyceny, dlatego przed zakupem można z łatwością zorientować się wśród dostępnych opcji.
Jeśli zaś idzie o konstrukcje stalowe, w sprzedaży można znaleźć szereg wiązarów o różnych wymiarach i podobnie jak w przypadku drewna – cena będzie uzależniona od stopnia trudności wytworzenia tych rozwiązań. Tutaj nie ma różnicowania jeśli chodzi o użyty materiał, ceny zawsze są zbliżone (mogą różnić się nieznacznie). Przykładowo, w sprzedaży można znaleźć wiązary stalowe o rozpiętości 12 metrów, zabezpieczone farbami epoksydowymi, w cenie około 2,5-2,7 tysiąca złotych. Ceny mogą różnić się nie tylko w zależności od rozmiarów czy stopnia skomplikowania całego dachu, ale również od regionu kraju, w którym stawiany jest budynek.
Kiedy warto stosować wiązary drewniane, a kiedy stalowe?
Wiele osób zastanawia się, w jakiej sytuacji warto zainwestować w kosztowniejsze wiązary stalowe, a kiedy – lepszym rozwiązaniem będą tańsze wiązary prefabrykowane drewniane.
Standardowo, jako materiał do budowy domów jednorodzinnych, stosuje się drewno, a rzadziej wykorzystuje się stal. Jednak ten drugi materiał również może znaleźć zastosowanie w budownictwie prywatnym, szczególnie jeśli reszta konstrukcji domu powstała na metalowym szkielecie. W takiej sytuacji konstruktorom zależy szczególnie, aby nie prowadzić do nadmiernego obciążenia całości – w związku z czym wiązary stalowe będą dużo lepszą opcją od drewna. Także w sytuacji, gdy zdecydujemy się na stworzenie dobudówki (lub dobudowania kolejnego piętra czy też użytkowego strychu) przy domu, lepszym rozwiązaniem może okazać się stal. Zależy nam wówczas szczególnie na tym, by nie podnosić masy konstrukcji i nie obciążać zanadto już istniejących fundamentów i ścian. Kratownice stalowe są również powszechnie stosowane w budownictwie przemysłowym z uwagi na konieczność ograniczenia masy całości konstrukcji.
Jeśli chodzi o drewno, jest ono stosowane głównie w przypadku domów jednorodzinnych, niemalże w ogóle przy konstruowaniu hal o przeznaczeniu przemysłowym. Z uwagi na znacznie niższy koszt od klasycznej więźby ciesielskiej, dużą łatwość w trakcie montażu oraz lepsze dopasowanie i wytrzymałość – wiązary drewniane warto stosować w budownictwie prywatnym wszędzie tam, gdzie nie sprawdzą się rozwiązania stworzone na bazie stali. Zasadniczo jednak, obydwa rodzaje wiązar są lepszym rozwiązaniem od więźby ciesielskiej.
Darmowa wycena konstrukcji
Chcesz wiedzieć ile będzie kosztować konstrukcja dachu Twojego budynku? Wypełnij poniższy formularz, a projektanci MGDachy przygotują wstępną wycenę w ciągu 1-4 dni. Oczywiście bezpłatnie.