• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer
  • +48 500 200 660
  • [email protected]
  • ul. Uczniowska 13 | 03-112 Warszawa
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
Wiązary dachowe MG Dachy

Wiązary dachowe MG Dachy

  • Firma
  • Wiązary dachowe
    • Domy jednorodzinne
    • Budownictwo przemysłowe
    • Konstrukcje dla rolnictwa
  • Technologia
    • Opis technologii
    • Producent wiązarów dachowych
    • Jakość drewna
  • Galeria
  • Kontakt
  • DARMOWA WYCENA KONSTRUKCJI

Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy

Dach to zwieńczenie konstrukcji każdego budynku. Kiedy na szczycie pojawia się konstrukcja dachowa, dom uzyskuje status stanu surowego zamkniętego, co stanowi zakończenie pewnego etapu budowy.

Wybór dachu i jego konstrukcji to często nie lada wyzwanie. Gotowe projekty domów obfitują w liczne rozwiązania, kierując się nie tylko estetyką samego domu, ale również kosztami wykonania oraz funkcjonalnością.

Na jaki dach się zdecydować? Jakie są poszczególne elementy konstrukcji? Jakie akcesoria są niezbędne, aby ukończyć dach? Ile tak naprawdę kosztuje konstrukcja i czy można zaoszczędzić na rozwiązaniach? Na tych kilka pytań postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Rodzaje dachu

Wybór odpowiedniego dachu to nie tylko estetyka. O możliwościach konstrukcyjnych w dużej mierze decydują bardzo istotne obliczenia wytrzymałościowe. Takimi obliczeniami i analizą danych zajmują się projektanci, którzy dostosowują swoje dane do projektu.

Dach składa się z konstrukcji, którą nazywa się więźbą dachową. Cały przekrój i rodzaj więźby to liczne dane i parametry. Aby dostosować odpowiednią konstrukcję, projektant musi wziąć pod uwagę kilka istotnych szczegółów. Istotna w tym przypadku jest odległość między ścianami zewnętrznymi, kąt nachylenia dachu oraz rodzaj pokrycia. Nie bez znaczenia jest również strefa klimatyczna i warunki atmosferyczne. Wiatr i występujące opady śniegu mają bowiem wpływ na obciążenia konstrukcyjne.

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się rozwiązania, które są nie tylko praktyczne, ale również nadają budynkom swoistego uroku. Nie bez powodu w większości domów królują dachy spadziste o pochylonej połaci. Kąt nachylenia zależny jest danego projektu i wynosi najczęściej od 20 do 60 stopni. Cała reszta to wielokąty o najróżniejszym kształcie. Ich liczba klasyfikuje dachy według następującego podziału:

Dach jednospadowy

Jak sama nazwa wskazuje to dach posiadający jedną połać. Najczęściej jest prostokątny, jednak dzisiejsze budownictwo zaskakuje nie tylko materiałami, ale również formą. Jeszcze kilka lat temu dachy takie były nudne i pozbawione atrakcyjności, dlatego rzadko spotykało się takie rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Tego typu jedną połać często można spotkać w budynkach gospodarczych, garażach.

Dach dwuspadowy

Konstrukcję tworzą dwie połacie połączone kalenicą. Jest prosty i popularny, głównie ze względu na koszty budowy i nieskomplikowaną budowę. Ponadto takie rozwiązanie pozwala na zagospodarowanie poddasza, co zapewnia dodatkową przestrzeń w domu. Połacie mogą być symetryczne. W takim rozwiązaniu obie połacie mają taką samą powierzchnię i kąt nachylenia. W drugim przypadku, kiedy konstrukcja jest niesymetryczna, każda z połaci może mieć inną powierzchnię i inny kąt nachylenia.

Dach czterospadowy

Tego typu dach składa się z czterech części. Zazwyczaj konstrukcję stanowią dwie połacie trapezowe, a ich uzupełnieniem są dwie części w formie trójkąta. To rozwiązanie jest już nieco bardziej skomplikowane, jednak często wybierane ze względu na atrakcyjność. Tego typu dach można również wykorzystać w przypadku użytkowego poddasza, jednak należy mieć na uwadze funkcjonalność takiego rozwiązania. Niestety taka przestrzeń jest dość trudna do zagospodarowania, a przestrzeni użytkowej w takim przypadku jest niewiele.

Dach naczółkowy

Konstrukcja dachu uzupełniona jest o dodatkowe trójkątne połacie. Jest dość intrygujący i potrafi zaskakiwać formą. To rozwiązane szczególnie polecane w przypadku użytkowego poddasza. Poprzez wykorzystanie dodatkowych elementów można zyskać na przestrzeni i zmniejszyć skosy, które powodują problemy z zagospodarowaniem przestrzeni.

Dach mansardowy

Posiada dwie połacie, z których każda posiada inne pochylenie. Górna część jest zazwyczaj mniej nachylona, z kolei dolna zdecydowanie bardziej stroma. Podobnie jak w poprzednim przypadku pozwala to na maksymalne wykorzystanie poddasza.

Dach wielospadowy

Dach wielospadowy to kombinacja powyższych rozwiązań. W tej sytuacji możliwości aranżacyjne są ogromne, jednak całość polega na połączeniu wielu połaci w styku górnym. Różnice konstrukcyjne często stanowią problem w interpretacji, jednak warto zapoznać się z warunkami zabudowy.

Najpopularniejsze rozwiązanie – dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy, zwany dwupołaciowym, siodłowym lub szczytowym to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie, głownie za sprawą prostej konstrukcji i stosunkowo niewielkich kosztów budowy. Obie połacie połączone są za pomocą kalenicy, a charakterystyczną cechą są trójkątne ściany boczne. Zamykają one całość i tworzą razem z dachem bryłę. Wznoszenie dachu dwuspadowego odbywa się zazwyczaj w kilku krokach. Każda z firm dekarskich stosuje własne rozwiązania, jednak zasada powstawaniu dachu o dwóch połaciach jest dość prosta.

W przypadku klasycznej więźby dachowej proces rozpoczyna się od osadzenia szpil w ścianach, do których mocuje się murłaty. Następnie należy zbudować całą konstrukcję, czyli więźbę dachową. Należy odpowiednio ustawić krokwie i wymodelować całą konstrukcję. Kolejny krok to ułożenie folii lub desek, w zależności od wymogów. Aby ułożyć pokrycie zewnętrzne konieczne jest ułożenie specjalnych desek – łat oraz kontrłat. Stosując wiązary dachowe proces powstawania konstrukcji dachu można skrócić do 1-2 dni.

Nadszedł czas na akcesoria. Niezbędne są:

  • rynny,
  • ewentualne okna dachowe,
  • komin,
  • okap dachu,
  • pas nadrynnowy.

Część elementów jest niezbędna, jednak istnieje mnóstwo dodatkowych akcesoriów, które mogą poprawić jakość i funkcjonalność dachu.

Kiedy wszystkie przewidziane elementy są już zamontowane można przystąpić do układania zewnętrznej warstwy. Obecnie najczęściej wybiera się dachówkę lub blachodachówkę.

Na koniec należy całość ocieplić, by uniknąć strat ciepła przez dach.

Więźba dachowa – najważniejszy element konstrukcji dachu

Więźba dachowa to tak naprawdę istota dachu. To na niej opiera się cały ciężar. Obecnie w Polsce stosuje się różne rozwiązania, a każde z nich spełnia inną funkcję i zależy od wypadkowej kilku wariantów. Oto przegląd dostępnych rozwiązań na konstrukcje dachu:

Więźba krokwiowa

To popularne rozwiązanie szczególnie przy dachach o rozpiętości mniejszej niż 7 m. Ponadto nachylenie dachu powinno mieścić się w granicach od 30 do 50 stopni. W takim przypadku długość krokwi musi wynosić 4,5 do 5 m, jeśli pokrycie dachowe stanowi lekki materiał. Należy zaznaczyć, że elementy opierają się tylko na dwóch punktach. Jeden z nich stanowi kalenica, drugi murłaty, które przymocowane są do ścian kolankowych lub stropu.

Więźba krokwiowo-jętkowa

To rozwiązanie dla konstrukcji o rozpiętości od 7 do 11 m i nachyleniu od 35 do 60 stopni. To konstrukcja nieco bardziej wzmocniona poprzez jętki, czyli specjalne wiązary, które mocuje się w połowie krokwi. To rozwiązanie często stosowane w przypadku użytkowego poddasza. W takiej sytuacji jętki mogą spełniać funkcje belki stropu nad pomieszczeniem.

Więźba płatwiowo-kleszczowa

Dachy o dużej rozpiętości wymagają nieco bardziej zaawansowanej konstrukcji, by były trwałe i bezpieczne. Muszą spełniać normy określone w przepisach i wytrzymać nacisk pozostałych elementów. Dlatego konstrukcje o rozpiętości ponad 11 m i nachyleniu 60 do 70 stopni mają dodatkowe zabezpieczenia. Krokwie opierają się nie tylko na murłatach, ale również na płatwiach. To dodatkowe belki wsparte na słupach, które według praw fizyki odciążają dach i przenoszą część ciężaru na strop. Resztę wagi przejmują ściany zewnętrzne.

Więźba tradycyjna czy prefabrykowana?

Obecnie w Polsce stosuje się dwa rozwiązania, a każde z nich posiada swoich zwolenników i przeciwników. Przez długie lata cała konstrukcja powstawała na miejscu budowy. Więźba dachowa wykonywana była przez ekipę bezpośrednio na dachu. Tak dzieje się do dziś, jednak coraz większą popularnością cieszą się elementy prefabrykowane, powstające w fabryce.

Wiązary dachowe, bo o nich mowa, to gotowe drewniane prefabrykaty, które dostarczane są na budowę gotowe do montażu. Zalety takiego rozwiązania są niezaprzeczalne. Oprócz oszczędności materiału wystarczy wskazać na znaczną oszczędność czasu, co przyspiesza cały proces budowy domu. Montaż takich elementów to często jeden dzień, co również przekłada się na obniżenie kosztów.

Tworzenie więźby dachowej bezpośrednio na placu budowy wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale i doświadczenia. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego drewna, najczęściej z tartaku. Z reguły to sosna, świerk, jodła. Ważna jest nie tylko klasa drewna, ale również wilgotność surowca, która może mieć wpływ na wypaczenie i słabą wytrzymałość konstrukcji. Taki dach najczęściej powstaje w ciągu kilku tygodni.

Więźba prefabrykowana powstaje w fabryce. Popularne wiązary kratownicowe są odpowiednio łączone za pomocą płytek kolczastych. Konstrukcję tworzy pas dolny i dwa pasy górne. Drewno wykorzystywane do tego typu budowli jest odpowiednio suszone i impregnowane.

Duża część inwestorów uważa, iż zakup wiązarów wiąże się z wyższą ceną i większymi kosztami. Należy jednak wziąć pod uwagę mnóstwo parametrów, które składają się na cały kosztorys. Wiązary to nie tylko mniej surowca, ale również zaoszczędzony czas, za który należy zapłacić fachowcom.

Obecnie elementy dostępne są na terenie całego kraju, dlatego konkurencyjność znacząco wpłynęła również na ceny. Dodatkowo transport i montaż wliczony jest w cenę, a na elementy czeka się około tygodnia, dwóch.

Zalety wiązarów kratowych

Gotowe elementy to doskonałe rozwiązanie dla domów z nieużytkowym poddaszem z dachem dwuspadowym. To proste i szybkie rozwiązanie, które znacząco skraca czas budowy. Jak wskazują fachowcy to obecnie najtańszy sposób wykonania konstrukcji nośnej dachu oraz stropu. Tego typu elementy można kupić gotowe nawet pod indywidualny projekt.

Co więcej, wiązary są lekkie, dlatego z ich montażem poradzi sobie każda ekipa budowlana. Elementy opierają się na ścianach zewnętrznych, dlatego nie ma konieczności stawiania dodatkowych ścian wewnętrznych nośnych. To z kolei wpływa na funkcjonalność pomieszczeń i dowolną zmianę aranżacji w miarę upływu czasu.

Konstrukcja jest tak wykonana, że do ocieplenia dachu wykorzystuje się znacznie mniej materiałów, a akustyka i komfort cieplny jest zdecydowanie lepszy. Sama przestrzeń na poddaszu jest bardzo przestronna i pozwala na montaż dodatkowych elementów, jak rekuperacja, kanały grzewcze. Można również wykorzystać poddasze do przechowywania lekkich materiałów i rzeczy sezonowych, jak sanki, choinki, bombki, meble ogrodowe.

Akcesoria dachu dwuspadowego

Dach to nie tylko konstrukcja nośna i pokrycie, ale również mnóstwo dodatkowych elementów, które powinny zostać uwzględnione już na etapie projektu.

Część akcesoriów jest niezbędnych, jednak część z nich to dodatkowe wyposażenie, które nie jest niezbędne. Warto w związku z tym ich zakup przedyskutować z firmą dekarską, która zajmie się montażem. Co jest niezbędne, a czego można uniknąć, by ograniczyć koszty?

Akcesoria konieczne

Należy mieć na uwadze, że im więcej połaci, tym więcej akcesoriów.

Kiedy pokrycie dachowe będą stanowić dachówki, niezbędne będą gąsiory. To wykończenie kalenicy, które mocuje się klamrami i wkrętami. Zazwyczaj na 1 m kalenicy konieczne są trzy gąsiory. Ponadto pod elementy stosuje się taśmę, która zapewnia szczelność. Dodatkowo każdy gąsior wymaga zakończenia. Krawędzie dachu trzeba wykończyć za pomocą dachówek skrajnych. Wyróżnia się zarówno elementy prawe, jak i lewe. Równie istotne są elementy wentylacyjne. W tym celu należy zakupić dachówki umożliwiające odprowadzanie wilgoci. W tym przypadku stosuje się jedną sztukę na 13 m2.

Akcesoria zalecane

Wśród elementów, które nie są koniecznością można wyróżnić między innymi grzebień okapu. Zapobiega on gnieżdżeniu się ptaków pod okapem.

Bardzo ważny jest również dostęp do komina, dlatego dla odpowiedniej wygody można zamontować stopnie kominiarskie.

Nasza strefa klimatyczna wiąże się z występowaniem opadów śniegu, zatem można również zastosować płotki przeciwśniegowe.

Akcesoria opcjonalne

To wszelkie elementy dekoracyjne, a ich zastosowanie zależne jest od inwestora. Nie wpływają one na funkcjonalność i bezpieczeństwo dachu, jednak znacząco poprawiają estetykę, choć to kwestia gustu.

System orynnowania

Na osobną uwagę zasługują rynny. To również niezbędny element wykończenia dachu, a odpowiednio dobrane rury spustowe to nie tylko zabezpieczenie ścian, ale również elewacji, stropów i okapów. Dobraniem elementów zajmuje się architekt, który powinien posiadać odpowiednią wiedzę w zakresie odwodnienia dachu.

Całość zależna jest od wielkości dachu i jego architektury. Należy również wziąć pod uwagę występowanie okapu lub jego brak.

Orynnowanie z okapem

Obecne budownictwo stosuje nowoczesne i praktyczne rozwiązania. Projektuje się krótkie okapy, które nie wysuwają się poza ściany budynku. Tutaj stosuje się odpowiednie rozwiązania. Można rynny przymocować do krawędzi dachu, a do krokwi kończących się z murem przytwierdzić deskę okapową. Całość można dowolnie obrobić. Do takiej deski mocuje się haki, które podtrzymują rynny.

Można również cały system zamontować do ściany budynku, zaraz pod krawędzią dachu. Tutaj również przyda się odpowiednia obróbka blacharska, by woda nie zniszczyła elewacji.

Obecnie odchodzi się już od układania rynien na gzymsie. W takim przypadku całe orynnowanie jest widoczne, co czasami może zakłócać harmonię bryły. Coraz częściej wykorzystuje się gotowy system, który układa się na wieńcu bez spadku. Rynny takie zakrywa się maskownicą, a rury spustowe wpuszcza się w warstwę ocieplenia.

Orynnowanie bez okapu

Budownictwo jednorodzinne znacznie się rozwinęło. Dlatego większość domów pozbawionych jest okapów. Ma na to wpływ głównie minimalistyczny trend, a rynny nie szpecą już dziś wyglądem. Tak czy inaczej dach musi zostać odwodniony, zatem system rynnowy jest niezbędny. Można zamontować go na krawędzi dachu, co wymusza zakończenie krokwi równo z murem. Do krokwi przytwierdza się deskę okapową, którą można osłonić. Tam montuje się haki i rury.

Inny sposób to zamontowanie sytemu na gzymsie. W tym celu konieczne jest stworzenie specjalnej konstrukcji, która przytrzyma całe orynnowanie. Tutaj również sprawdzi się obróbka, by osłonić widoczne elementy. Jeśli kąt nachylenia dachu jest większy niż 18 stopni można zdecydować się na rynny leżące z aluminium lub miedzi.

Zalety i wady dachu dwuspadowego

Dach dwuspadowy to prosta konstrukcja, ale nie tylko o prostotę tu chodzi. Ten istotny element domu ma spełniać określone funkcje i poprawiać estetykę budynku. Można dzięki temu podkreślić elementy elewacji lub właśnie ukryć jej mankamenty.

Co więcej, dach dwuspadowy wcale nie musi być nudny, gdyż dzięki zastosowaniu wielu modernizacji można uzyskać niebanalne i ciekawe rozwiązania. Tak naprawdę to te dwie połacie kryją w sobie ogromny potencjał, który w rękach dobrego projektanta i architekta może przynieść zdumiewające rezultaty.

Czy zatem dach dwuspadowy ma jakieś wady? Czy może taka konstrukcja to jednak same zalety? Spójrzmy…

Dach dwuspadowy zalety

Dach dwuspadowy jest stosunkowo tani w budowie. Dzięki nieskomplikowanej konstrukcji i niewielkiej powierzchni nie trzeba stosować dodatkowych rozwiązań i drogich akcesoriów. Co prawda dachy montowane są przez doświadczonych fachowców, jednak dach dwuspadowy to konstrukcja tak prosta, iż z pewnością poradzi sobie z nim każda firma budowlana, która ma choć minimalne pojęcie o montażu dachów. Pozwala to zatem ograniczyć koszty na długich i przeciągających się pracach dekarskich, a jak wiadomo, te do tanich nie należą.

Dodatkowo konstrukcja ogranicza ryzyko popełnienia błędów wykonawczych. Mimo iż dwie połacie mogą wyglądać niepozornie, taki dach jest uniwersalny i pasuje doskonale do otoczenia i charakteru domu. Pod powierzchnią powstaje przestrzeń, którą można dowolnie zagospodarować, co zwiększa jego funkcjonalność. Przy dużym kącie nachylenia dodatkowo znika problem swobodnego odprowadzania śniegu. Przy konstrukcji, która posiada liczne załamania powstaje więcej newralgicznych punktów, które zwiększają ryzyko przecieku. Dach dwuspadowy posiada tylko jeden tego typu element – komin.

Dach dwuspadowy wady

Dach dwuspadowy ma również swoich przeciwników. Dla wielu jest monotonny, dlatego wielu projektantów rozbija tę nudę poprzez zamontowanie w nim okien. Za wadę uznaje się również ograniczenie możliwości wykorzystania konstrukcji dachu ze względu na szerokość budynku. Tam, gdzie szerokość bryły przekracza 11 m, konieczne jest zastosowanie dodatkowych wzmocnień, co z kolei wpływa na funkcjonalność poddasza. Jest oczywiście na to proste rozwiązanie – meble na wymiar.

Co decyduje o pokryciu dachowym?

Pokrycie dachu jest równie ważne co sama konstrukcja. Wybór materiałów powinien być przemyślany, gdyż pozwoli to ograniczyć koszty.

Jednak pokrycie dachu uzależnione jest od kilku czynników. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru materiału?

Kształt dachu i kąt nachylenia

Oba parametry są istotne głównie ze względów praktycznych, nie estetycznych. Odpowiednie rozwiązanie zapewnia szczelność dachu i łatwe odprowadzanie wody. W naszej strefie klimatycznej woda i śnieg są powszechne, zatem również i pokrycie dachu musi sprawdzać się w przypadku opadów.

Przy dachach o małym nachyleniu stosuje się rozwiązania o najmniejszej ilości łączeń, dodatkowo stosując zabezpieczenia uniemożliwiające jakiekolwiek przecieki.

Wielkość dachu

Prosty kształt dachu to szersze rozwiązania i możliwość dostosowania pokrycia dachowego do indywidualnych wizji inwestora. Można wykorzystać wielkoformatowe arkusze blachodachówki.

W przypadku kiedy na dachu pojawiają się okna, należy tak dobrać materiał, by uniknąć licznych przycięć, co wiąże się ze stratą materiału i dodatkowymi kosztami. Dlatego w takim przypadku wybiera się dachówki o małym formacie.

Warunki środowiskowe

Wybierając pokrycie dachowe należy mieć na uwadze warunki panujące w danym rejonie. Nie tylko strefa klimatyczna jest istotna, ale choćby bliskość lasów i drzew. Tego typu otoczenie sprzyja porastaniu pokrycia mchem, co nie wygląda estetycznie i wiąże się z koniecznością systematycznego oczyszczania materiału.

Najtańsza blachodachówka nie jest również tak odporna na promienie słoneczne i uszkodzenia mechaniczne. Co prawda im grubsza powłoka zabezpieczająca, tym wyższa cena arkusza.

W rejonach, gdzie często pojawiają się burze i silne wiatry najlepiej sprawdza się dachówka. Takie elementy są stosunkowo ciężkie, dlatego trudno jest podnieść je do góry. Ponadto w przypadku uszkodzenia dachu pod wpływem warunków atmosferycznych dewastacji ulega tylko część dachu. Płaty wielkoformatowe są zdecydowanie bardziej narażone na działanie porywistego wiatru, który potrafi siać prawdziwe spustoszenie i zerwać całość łącznie z więźbą.

Estetyka dachu

To oczywiście kwestia gustu i własnej inwencji inwestora. Warto jednak tak wybrać pokrycie, by tworzyło harmonijną całość zarówno pod względem kolorystyki, jak i aranżacji. Nie bez znaczenia jest również sąsiedztwo okolicznych domów.

Ciemne dachówki doskonale prezentują się w domach nowoczesnych o minimalistycznym stylu. Pokrycia w odcieniach czerwieni kojarzą się z tradycyjnym domem. Estetyka to kwestia indywidualna i pozostawiamy ją w rękach inwestorów.

Czym pokryć dach dwuspadowy?

Najpopularniejsze rozwiązania w Polsce to obecnie:

  • dachówki ceramiczne,
  • dachówki betonowe,
  • blachodachówka,
  • dachówka bitumiczna.

Dachówka ceramiczna

Tego typu materiał cieszy się ogromną popularnością i stanowi synonim trwałości. Co prawda przez lata produkty mocno ewoluowały i w niczym już nie przypominają dawnych produktów wypalanych ponad wiek temu.

Dzisiejsze dachówki ceramiczne mają najróżniejsze kształty, kolory, wzory i wielkość. Mogą być pokryte szkliwem, rozcieńczoną gliną lub występować w postaci naturalnej.

Dachówka betonowa

Te materiały są niezwykle trwałe i mocne. Obecnie trudno już odróżnić elementy ceramiczne od betonowych, głównie za sprawą nowoczesnych powłok ochronno-dekoracyjnych.

Niezaprzeczalną zaletą jest w tym przypadku cena, która dla wielu inwestorów przemawia na korzyść.

Blachodachówka

To obok dachówek ceramicznych najczęściej wybierany materiał na pokrycie dachu. Za popularność metody odpowiada głównie koszt pokrycia, gdyż jest to stosunkowo tania inwestycja.

Co więcej materiały są lekkie, dlatego konstrukcja dachu nie musi być wzmocniona, by stawić czoło nadmiernemu ciężarowi. Z tego rozwiązania korzystają zazwyczaj właściciele domów starych, remontowanych, gdzie więźba nie jest już w tak idealnym stanie.

Należy dodać, że blacha generuje dźwięki, dlatego akustyka pozostawia wiele do życzenia.

Dachówka bitumiczna

To materiały wypierane z rynku, gdyż wyglądają nieco sztucznie. Taka kolorowa papa pocięta w pasy z wykrojonymi wzorami przypomina dachówkę, jednak obecnie to rzadko wybierany materiał na pokrycie dachowe. Dachówki bitumiczne są lekkie, dlatego nadają się do różnych konstrukcji dachowych, nawet tych o dużym spadku.

Mimo wielu zalet, jak cena, szybki montaż, wszechstronność układania, gont bitumiczny ma również sporo wad.

Z pewnością do takich należy konieczność deskowania, a to z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ponadto surowiec ma tendencję do porastania mchem. Dodatkowo materiał można montować tylko w określonych warunkach atmosferycznych – powyżej 5 stopni.

Blacha na rąbek

To obecnie dość często wybierane rozwiązanie, głównie ze względu na prostotę i trwałość. Materiały wyglądają modnie i nowocześnie i są uniwersalne. Ponadto materiał jest lekki i nie wymaga solidnej więźby dachowej.

Obecnie na rynku dostępna jest cała masa barw, co daje szerokie możliwości aranżacyjne. Jednak rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Każde przycięcie i naruszenie warstwy ochronnej to ryzyko wcześniejszej korozji.

Taki materiał dostępny jest w arkuszach, dlatego podczas montażu pojawia się dość dużo odpadów.

Porównanie kosztów pokrycia dachowego

Analizując gotowe projekty domów i przeglądając ceny katalogowe pokryć dachowych można wysnuć jasną konkluzję. Koszt samego materiału na pokrycia dachowe nie jest równoznaczny z ceną wykonania całości projektu.

Okazuje się bowiem, że niższa cena materiału wcale nie świadczy o tym, iż wykonanie całego dachu będzie tańsze. Za ten fakt odpowiada nie tylko rodzaj konstrukcji, która musi zostać wykonana dla danego pokrycia oraz mnóstwo drobiazgów, które podnoszą koszty wykonania całości. Jak jednak kształtują się ceny poszczególnych pokryć dachowych?

Blachodachówka w zależności od jakości i zaawansowania to koszt od 30 do 50 zł/m2.

Blacha na rąbek, czyli płaska jest stosunkowo tania i wynosi około 35 zł/m2.

Tak chętnie wybierana dachówka ceramiczna jest nieco droższa. Dobrej jakości produkty dostępne są od 60 zł/m2, z czego te z najwyższej półki to nawet blisko 100 zł/m2.

Tańszym odpowiednikiem jest dachówka betonowa, której cena rozpoczyna się od 20 do 50 zł/m2.

Gont bitumiczny należy do tańszych rozwiązań. Najtańsze produkty dostępne są od 15 zł/m2, z kolei lepszej jakości materiał to 35 zł/m2.

Szacunkowy koszt wykonania dachu dwuspadowego

Wykonanie dachu dwusadowego jest stosunkowo proste, jednak i tak generuje to spore koszty. Nie tylko materiał jest tu istotny, ale również cała „robocizna”.

Koszt materiałów

W zależności od wybranej więźby dachowej, koszty nieco się zmieniają. Drewno z tartaku na tradycyjne rozwiązanie to ok. 700-1000 zł/m3. Gotowe wiązary to kwota około 1200 zł/m3. Należy do tego doliczyć kolejne elementy:

  • łaty ok. 1,5 zł/mb;
  • kontrłaty 1 zł/mb;
  • folia dachowa 4-6 zł/ m2;
  • folia paroizolacyjna ok. 3 zł/m2;
  • ocieplenie od 14 do 40 zł/m2;
  • dachówka ceramiczna 35-100 zł/m2;
  • blachodachówka 20-80 zł/m2;
  • rynny 30-45 zł/mb;

Montaż i usługi

  • więźba dachowa 15-40 zł/m2;
  • deskowanie 7-25 zł/m2;
  • foliowanie 2-10 zł/m2;
  • łaty 4-15 zł/ m2;
  • ułożenie poszycia 10-60 zł/m2;
  • montaż okien 100-200 zł za sztukę;
  • obróbka komina 100-350 zł za sztukę;
  • orynnowanie 15-30 zł/ mb;
  • ocieplenie 30-70 zł/ m2.

Po wyliczeniu i analizie danych kształtuje się średnia cena wykonania dachu w przeliczeniu na 1 m2. Przy założeniu iż dach jest w pełni wykończony i ocieplony to należy liczyć się z kosztem ok. 300 zł/m2.

Dlaczego dach dwuspadowy jest tańszy od wielospadowego?

Dach dwuspadowy jest zdecydowanie tańszy od wielospadowego. Za taki stan rzeczy odpowiada kilka czynników.

Oczywistym jest, że czym więcej połaci zamontuje się na dachu, tym koszty wzrastają. Jednak to nie wszystko.

Więźba na dach wielospadowy to nieco bardziej zaawansowana konstrukcja. To nie tylko koszt większej „robocizny”, ale również większa ilość samego materiału.

Podobnie z poszyciem. Choćby membrana, która przy dachu wielospadowym z pewnością wygeneruje większe odpady. Tutaj również wzrasta cena za usługę ułożenia i montażu, gdyż taka konstrukcja to więcej pracy, metrów i newralgicznych punktów.

Oczywistym jest również wzrost kosztów na sam materiał do pokrycia dachu. Bez względu czy będzie to dachówka ceramiczna, betonowa, blachodachówka czy gont, większa połać to więcej materiału. Szacuje się, że w takim przypadku zapotrzebowanie wzrasta o 30 procent.

Oprócz tego dach wielospadowy wymaga większej ilości niezbędnych akcesoriów. Mimo iż nie wszystkie są konieczne, bez pewnych elementów dach przestaje być funkcjonalny i bezpieczny. Zwiększa się zatem ilość kalenic, pasów podrynnowych, nadrynnowych, gąsiorów, rynien.

Dodatkowo dach dwuspadowy eliminuje konieczność montażu okien dachowych, które zwiększą koszty w przypadku dachu wielospadowego.

Nie bez powodu zatem dachy dwuspadowe cieszą się taką popularnością. Są zdecydowanie tańsze, a obecne rozwiązania są na tyle ciekawe, że każdy znajdzie dla siebie idealny projekt z dachem dwupołaciowym. Warto w takim przypadku zrobić szacunkowy kosztorys, by przeanalizować wszystkie czynniki. Ponadto przed wyborem dachu należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Może bowiem okazać się, że dokument z góry przewiduje niezbędną konstrukcję, której nie można zmienić.

Dach dwuspadowy w domu jednorodzinnym to popularne i uniwersalne rozwiązanie. Budowa domu to spory wydatek, zatem dodatkowe oszczędności zawsze cieszą inwestora. Rozwiązanie ma swoich przeciwników i zwolenników. Niedowiarków, którzy uważają iż dach dwuspadowy jest monotonny i nudny warto odesłać na strony licznych katalogów z projektami nowoczesnych domów, które obfitują w niebanalne rozwiązania i ciekawe aranżacje.

4.5 / 5 ( 11 votes )

Darmowa wycena konstrukcji

Chcesz wiedzieć ile będzie kosztować konstrukcja dachu Twojego budynku? Wypełnij poniższy formularz, a projektanci MGDachy przygotują wstępną wycenę w ciągu 1-4 dni. Oczywiście bezpłatnie.

0/5 (0 Reviews)

Footer

O firmie

Producent wiązarów dachowych MGDachy to połączenie doświadczeń, które zdobywaliśmy przez ponad 20 lat w branży budowlanej – jako pracownia architektoniczna, opracowując projekty domów i firma wykonawcza, budująca domy w województwie mazowieckim. Fabryka wiązarów drewnianych MG Dachy znajduje się w Warszawie,  montujemy prefabrykowane konstrukcje dachowe w całej Polsce.

Więcej informacji

Kontakt

Adres: ul. Uczniowska 13 | 03-112 Warszawa
Tel: +48 500 200 660
Email: [email protected]
Pracujemy w godzinach 8:00 – 17:00

Opinie

Ocena Google
4.8
Wiązary Dachowe MG Dachy
Wiązary Dachowe MG Dachy
4.8
Krzysztof Puchała
Krzysztof Puchała
19:53 26 Oct 20
Przyjechali zgodnie z umową,sprawnie zamontowali i pojechali.Serdecznie polecam.
Kamila Bartocha
Kamila Bartocha
20:02 07 Oct 20
Pełen profesjonalizm! Jestem bardzo zadowolona z efektów naszej współpracy. Bardzo polecam
Juliusz Zdański
Juliusz Zdański
18:03 30 Sep 20
Wysoka jakość usług! Firma wywiązała się z umowy w 100%. Polecam
Anna Pakula
Anna Pakula
07:21 26 Sep 20
Współpraca z MG Dachy to przyjemność od etapu projektu do wykonania. Dobry kontakt w przedstawicielami, którzy cierpliwie odpowiadają na wszelkie pytania i wątpliwości. Sprawna i sympatyczna ekipa montażowa wykonała robotę w 1,5 dnia. Polecam!
Grzegorz Piersa
Grzegorz Piersa
13:37 17 Sep 20
Profesjonalna i godna zaufania Firma. Od początku: kontakt, ustalenia, zmiany w trakcie, elastyczność co do terminów i techniczne doradztwo, aż po szybki, sprawny montaż. Konkurencyjni w zakresie ceny, jakości i proklienckiego podejścia. Naprawdę polecam!
Alina truskawka
Alina truskawka
17:40 29 Jun 20
Świetny kontakt i szybki czas działania. Zależało mi by dach był robiony prze MG dachy, bo znajomy mi ich polecał. Warto było chwile poczekać bo efekt końcowy super.
Aleksandra Oświata
Aleksandra Oświata
11:41 26 Jun 20
Chcieliśmy solidnego dachu i po przeszukiwaniu wielu ofert zdecydowaliśmy się na MG Dachy. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Na początku nie byłam do końca przekonana co do tej technologii jednak ostatecznie wybór był słuszny.
Emil Ostoja
Emil Ostoja
16:37 25 Jun 20
Zależało mi na profesjonalnym zamontowaniu dachu, dlatego zdecydowałem się na MG Dachy. Zadbali o każdy szczegół i wszystko wykonane jest bardzo profesjonalnie.
Marzena Gleń
Marzena Gleń
16:30 25 Jun 20
Wszystko było tak jak chciałam, ustaliliśmy szczegóły i z efektów jestem bardzo zadowolona.
Filip Nosowski
Filip Nosowski
13:17 18 Jun 20
Bardzo jestem zadowolony, ze zdecydowałem się na MG Dachy. Polecieli mi ich znajomi i to był bardzo dobry wybór. Wszystko wykonane bardzo profesjonalnie.
Emilia Mytych
Emilia Mytych
17:19 16 Mar 20
Dobry kontakt i fajne podejście. Wszystko udało im się zrobić w terminie ( czego się nie spodziewałam )mimo kilku nieprzewidzianych przeszkód po drodze.
Martyna Maj
Martyna Maj
16:42 19 Dec 19
Zdecydowaliśmy się na nowoczesny dach. Wybraliśmy do jego wykonania tę firmę. Zrobiła to perfekcyjnie, terminowo i w atrakcyjnej cenie.
Czarnulaaa W.
Czarnulaaa W.
07:23 19 Dec 19
Rzetelna, solidna firma! Kontakt z klientem I klasa. Polecam jak najbardziej! :)
Natalia Bartoszewska
Natalia Bartoszewska
15:41 18 Dec 19
Dach został wykonany w profesjonalny sposób. Najlepsza firma na rynku. Polecam i zachęcam do skorzystania z jej usług.
blandyna Kwiatek
blandyna Kwiatek
11:01 18 Dec 19
Bardzo szybki montaż, widać że w firmie pracują fachowcy. Jestem bardzo zadowolona z usług 👍
Jola Pik
Jola Pik
19:47 17 Dec 19
Super współpraca. Rzetelna, fachowa firma. Polecam z całego serca/
Raku Rak
Raku Rak
16:09 13 Dec 19
Wahałem się przy wyborze firmy do zrobienia i zamontowania dachu związarów kratownicowych. Po różnych przygodach zbudowlańcami przy fundamentach, wielką ulgą była współpraca z MG Dachy gdzie terminowość, cierpliwy i przyjazny kontakt i rzetelność w robocie jest prawdziwa. Polecam z całego serca.
majuś paterka
majuś paterka
14:05 09 Dec 19
Zamawialiśmy firmowo dach i strop pod magazyn. Wyliczenia się sprawdziły, transport na fakturze wynosił O zł. Do tego dostaliśmy gratis wycenę. Kontakt sprawny, fachowa robota.
Dararka
Dararka
13:32 28 Nov 19
Finalne rozliczenie było niższe, niż przy wycenie z więźbą dachową. Oszczędności spore, wykonanie solidne, zwłaszcza, że zajęło mniej czasu, niż zaplanowano. Majstry, jak majstry, robili swoje, nie było żadnych niedociągnięć czy przesunięć. Drugi raz też bym tutaj zamawiała konstrukcję dachu.
Zobacz wszystkie opinie
powered by Google

Informacje

  • Galeria
  • Cena więźby dachowej
  • Transport i montaż
  • Konstrukcje drewniane
  • Polityka prywatności
  • Praca
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

Copyright © 2021 · MGDomy sp. z o. o.