• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer
  • +48 500 200 660
  • [email protected]
  • ul. Uczniowska 13 | 03-112 Warszawa
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
Wiązary dachowe MG Dachy

Wiązary dachowe MG Dachy

  • Firma
  • Wiązary dachowe
    • Domy jednorodzinne
    • Budownictwo przemysłowe
    • Konstrukcje dla rolnictwa
  • Technologia
    • Opis technologii
    • Producent wiązarów dachowych
    • Jakość drewna
  • Galeria
  • Kontakt
  • DARMOWA WYCENA KONSTRUKCJI

Blachodachówka

Blachodachówka

Blachodachówka

Blachodachówka to jeden z najbardziej przystępnych materiałów na pokrycia dachowe. Jest tania, łatwo dostępna i stosunkowo prosta w montażu. Z tego też powodu jest często wybierana przez inwestorów, którym zależy na odpowiednich parametrach, zadowalającym wyglądzie i akceptowalnej cenie za metr kwadratowy.

Warto jest przyjrzeć się jej bliżej i odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania dotyczące blachodachówki. Czym tak właściwie jest? Z czego jest zrobiona? Jak się ją montuje? I najważniejsze – ile tak właściwie kosztuje?

Co to jest blachodachówka i z czego jest zrobiona?

Blachodachówka jest tańszą alternatywą dla ceramicznej dachówki. Jak sama jej nazwa wskazuje – jest wykonana z blachy. Dokładnie rzecz biorąc, jest to ocynkowana blacha stalowa o grubości pomiędzy 0,4-1,25 mm. Blachodachówka jest dodatkowo powlekana różnymi powłokami. Są to powłoki, które pełnią funkcje ochronne. Najczęściej jest to:

  • poliester,
  • PVDF,
  • TC 50,
  • PRELAQ 50,
  • pural,
  • plastizol.

Blachodachówkę układa się na dachach, które mają kąt nachylenia o wartości 9-12 stopni lub wyższy. Oznacza to, że jest to materiał pokryciowy zarezerwowany na dachy strome np. dwuspadowe albo wielospadowe. To, co wyróżnia blachodachówkę to fakt, że jest ona sprzedawana w arkuszach. Standardowo jeden arkusz ma aż 6 metrów kwadratowych.

Blachodachówka zalety i wady

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Podobnie jest też z blachodachówką. Można długo mówić o atutach jej stosowania, ale nie powinno się zapominać o minusach tego rozwiązania.

Blachodachówka zalety:

  • Niska waga – blachodachówka jest dużo lżejsza, niż dachówka ceramiczna. W przypadku blachy mówimy tu o 4,2 – 6,5 kg na 1 metr kwadratowy pokrycia. Niska waga oznacza, że więźba dachowa nie musi być bardzo solidna, jak w przypadku pokrycia z ceramiki i może być dostosowana do mniejszych obciążeń. Można też nakładać ją na remontowane domy, których więźba dachowa jest już osłabiona.
  • Atrakcyjna cena – zakup blachodachówki jest bardzo opłacalny. Z tego właśnie powodu jest ona wybierana przez inwestorów.
  • Duża gładkość – blachodachówka w przeciwieństwie do dachówki ceramicznej jest gładka. Ułatwia to spływ śniegu z jej powierzchni. Z tego powodu jest ona zalecana do stosowania w rejonach, gdzie często pada obfity śnieg.

Blachodachówka wady:

  • Problem z dopasowaniem – skoro blachodachówka jest sprzedawana w arkuszach, to w przypadku gdy dach ma skomplikowany kształt, konieczne jest docinanie ich. To właśnie może przyczynić się do powstawania odpadów, które zawyżą koszt wykonania konstrukcji.
  • Akustyka – blachodachówka to wciąż po prostu blacha. Osoby mieszkające pod dachem z niej wykonanym często skarżą się na hałasy. Krople deszczu mogą głośno dudnić o blachę, co z czasem może stać się bardzo uciążliwe. Mieszkańcy mogą też słyszeć hałasy związane z pracą samego dachu. Jest ona związana z kurczeniem się i rozszerzaniem się blachy zgodnie ze zmianami temperatur. Żeby ograniczyć dźwięki, pod warstwę blachy można ułożyć dodatkową warstwę folii izolującej dźwięki.
  • Mniej trwała niż dachówka ceramiczna – blachodachówka ma żywotność około 15 lat. Jeśli powłoka ochronna zostanie uszkodzona, to blacha będzie podatna na rdzewienie.

Jaka konstrukcja dachu pod blachodachówkę?

Jak już wspomniano, blachodachówka nadaje się do pokrycia dachów o nachyleniu przynajmniej 9 stopni. Może być on wykorzystany do pokrycia dachów wielospadowych, czterospadowych oraz dwuspadowych, choć trzeba pamiętać, że jej użycie może generować pewne straty materiału związane z docinaniem i dopasowywaniem arkuszy.

Blachodachówkę kładzie się na poszycie z desek lub płyt drewnopochodnych zabezpieczonych papą. Najczęściej wykorzystuje się je przy starym budownictwie, choć czasami konstrukcja budynku wymusza właśnie jedno z tych rozwiązań. Ma to miejsce w przypadku dachów o nachyleniu do 12 stopni. W nowoczesnym budownictwie stosuje się raczej konstrukcje z łat i kontrłat przykrytych folią. Deskowanie jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem, ale jest też szczelniejsze. Dach jest solidny i sztywny. Bardzo dobrym pomysłem jest wybranie konstrukcji prefabrykowanej – wiązary dachowe są lżejsze od więźby ciesielskiej i nie obciążają tak ścian domu.

Jeśli deskowanie jest zakryte papą, to pomieszczenie pod nim jest całkiem dobrze wyciszone. Ma to znaczenie, jeśli poddasze jest pomieszczeniem użytkowym. Poszycie z foli z kolei można położyć bardzo szybko. Jest to też rozwiązanie tanie, co zdecydowanie przemawia na jego korzyść. Folie i membrany używane do montaży dachów są paroprzepuszczalne, więc nie dochodzi do zawilgocenia drewnianej konstrukcji dachu oraz wełny mineralnej.

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Wybór właściwego jest kwestią bardzo indywidualną. Obecnie jednak większość inwestorów stawia na rozwiązanie wykorzystujące folię, bo pozwala ono na cięcie kosztów związanych z budową domu lub remontem samego dachu.

Ile kosztuje blachodachówka?

Pisząc o cenach blachodachówki musimy pamiętać, że są to koszty orientacyjne. Są one uzależnione od wielu dodatkowych czynników. Na cenę przede wszystkim wpływa jakość materiały. Ważny jest rodzaj powłoki ochronnej oraz jej grubość. Nie bez znaczenia jest także kolor blachodachówki. Te mniej popularne zazwyczaj są droższe. Arkusze mają od 0,4 do 1 metra kwadratowego. W przypadku tych większych cena jednostkowa wychodzi odrobinę niższa.

Ceny blachodachówki zaczynają się od 40 zł za metr kwadratowy. Koniecznie trzeba też pamiętać, że mówiąc o kosztach dachu, trzeba też wziąć pod uwagę cenę poszycia. Blachodachówka nie będzie przecież zawieszona w powietrzu.

Montaż blachodachówki krok po kroku

Montaż blachodachówki nie jest bardzo skomplikowany, więc można spróbować wykonać go samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to praca na wysokości. Nie powinny zabierać się za nią osoby, które boją się wysokości i otwartej przestrzeni. Z pewnością nie będą one się czuły dobrze na wysokości dachu. Dodatkowy stres może być przyczyną wypadku. Jeśli, więc nie czujesz się pewnie na wysokości, to lepiej będzie, jeśli zatrudnisz ekipę budowlaną.

Krok pierwszy – przygotowanie

Żeby myśleć o położeniu blachodachówki, należy mieć już przygotowaną konstrukcję dachu. Więźbę tworzy się z łat i kontrłat, które muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od siebie. Więźbę powinni stawiać profesjonaliści, bo jest to trudne i odpowiedzialne zadanie.

Ważnym etapem przygotowań jest też zebranie wszystkich potrzebnych akcesoriów. Konieczne będą pasy rynnowe, haki rynnowe i wiatrownice. Można zakupić je w postaci gotowych elementów albo wykonać z arkusza blachy. Drugie rozwiązanie jest tańsze, ale wymaga odpowiedniego sprzętu. Łatwo też popełnić błąd, który spowoduje straty finansowe.

Dobrze jest też przygotować sobie nożyce wibracyjne. To właśnie one służą do przycinania blachodachówki. Używanie szlifierki kątowej jest zdecydowanie nie zalecane, bo może uszkodzić powłokę blachodachówki oraz zostawić bardzo ostre krawędzie.
Zdecydowanie warto też wyposażyć się w mocną wkrętarkę. Każdy arkusz o wielkości 1 metra kwadratowego wymaga zastosowania od 8 do 9 wkrętów. Teoria mówi nawet o przykręcaniu śruby na co drugiej fali. Jak łatwo się domyślić – w skali całego dachu to bardzo dużo wkręcania. Śruby powinny mocno trzymać, ale równocześnie nie mogą sztywno trzymać blachy. Muszą pozostawić jej miejsce na zmiany wielkości związane ze zmianami temperatury. Pożądany efekt najłatwiej jest osiągnąć przy pomocy wkrętarki.

Krok drugi – montaż pasa rynnowego

Pracę należy rozpocząć od montażu pasa rynnowego. Trzeba przymocować go do deski czołowej. Na niej montuje się także listwę startową, na której będzie mocowana blachodachówka. Sam pas rynnowy składa się z dwóch części – pasa nadrynnowego i podrynnowego. Takie rozwiązanie umożliwia prawidłową wentylację dachu.

Krok trzeci – montaż wiatrownicy

W następnym kroku należy zamontować wiatrownicę. Składa się ona z dwóch elementów, dokładnie tak jak pas rynnowy. Na tym etapie wystarczy zamontować część dolną. Górną powinno się montować już na samym końcu, po przymocowaniu blachodachówki. Wiatrownica musi być dostosowana do kąta nachylenia dachu. Inaczej nie będzie ona zapewniała odpowiedniej szczelności.

Krok czwarty – położenie blachodachówki

W końcu przeszedł moment na położenie arkuszy blachodachówki. Mocuje się ją w postaci pojedynczych arkuszy. Montaż zawsze zaczyna się od prawego dolnego rogu. Każdy arkusz powinien wystawać około 3 cm poza deskę okapową. Dzięki temu woda jest odprowadzana poza dach.

Bardzo ważne jest, by pamiętać o zachowaniu zakładek. Powinny one mieć przynajmniej 5 centymetrów. Oznacza to, że kolejne arkusze blachy powinny odrobinę zachodzić na poprzednie. W ten sposób można osiągnąć większą szczelność. Arkusze przykręca się rzędami. Bardzo ważny jest sposób przykręcenia pierwszego arkusza. To właśnie jest kluczowy moment. Trzeba go przykręcić pod właściwym kątem, czyli prostopadle do krawędzi dachu. Jeśli kąt nie będzie odpowiedni, to przykręcenie pozostałych arkuszy będzie trudniejsze, bo ciężko będzie układać je równolegle.

Najlepiej jest zamawiać arkusze blachodachówki, które są tak długie, jak połać dachu. Niestety, nie zawsze jest to możliwe i najczęściej wpływa na wzrost kosztów inwestycji. Z drugiej strony – brak łączeń zwiększa szczelność dachu. Szczególną uwagę trzeba poświęcić na dobre dopasowanie blachodachówki w okolicy komina, okien i lukarn. Są to rejony, w których najczęściej mogą powstawać nieszczelności. Okolicę przy kominie można zabezpieczyć specjalną taśmą kominiarską oraz silikonem.

Krok piąty – montaż kalenicy

To ostatni już etap montowania dachu. Rolę kalenicy czasami pełni tzw. gąsior. Jest to kalenica o zaokrąglonym kształcie, co podnosi walory estetyczne dachu. W przypadku dachów wielospadowych lub tzw. łamanych konieczne jest też założenie rynny koszowej. Pomoże ona odprowadzić wodę.

4.6 / 5 ( 11 votes )

Darmowa wycena konstrukcji

Chcesz wiedzieć ile będzie kosztować konstrukcja dachu Twojego budynku? Wypełnij poniższy formularz, a projektanci MGDachy przygotują wstępną wycenę w ciągu 1-4 dni. Oczywiście bezpłatnie.

0/5 (0 Reviews)

Footer

O firmie

Producent wiązarów dachowych MGDachy to połączenie doświadczeń, które zdobywaliśmy przez ponad 20 lat w branży budowlanej – jako pracownia architektoniczna, opracowując projekty domów i firma wykonawcza, budująca domy w województwie mazowieckim. Fabryka wiązarów drewnianych MG Dachy znajduje się w Warszawie,  montujemy prefabrykowane konstrukcje dachowe w całej Polsce.

Więcej informacji

Kontakt

Adres: ul. Uczniowska 13 | 03-112 Warszawa
Tel: +48 500 200 660
Email: [email protected]
Pracujemy w godzinach 8:00 – 17:00

Opinie

Ocena Google
4.8
Wiązary Dachowe MG Dachy
Wiązary Dachowe MG Dachy
4.8
Krzysztof Puchała
Krzysztof Puchała
19:53 26 Oct 20
Przyjechali zgodnie z umową,sprawnie zamontowali i pojechali.Serdecznie polecam.
Kamila Bartocha
Kamila Bartocha
20:02 07 Oct 20
Pełen profesjonalizm! Jestem bardzo zadowolona z efektów naszej współpracy. Bardzo polecam
Juliusz Zdański
Juliusz Zdański
18:03 30 Sep 20
Wysoka jakość usług! Firma wywiązała się z umowy w 100%. Polecam
Anna Pakula
Anna Pakula
07:21 26 Sep 20
Współpraca z MG Dachy to przyjemność od etapu projektu do wykonania. Dobry kontakt w przedstawicielami, którzy cierpliwie odpowiadają na wszelkie pytania i wątpliwości. Sprawna i sympatyczna ekipa montażowa wykonała robotę w 1,5 dnia. Polecam!
Grzegorz Piersa
Grzegorz Piersa
13:37 17 Sep 20
Profesjonalna i godna zaufania Firma. Od początku: kontakt, ustalenia, zmiany w trakcie, elastyczność co do terminów i techniczne doradztwo, aż po szybki, sprawny montaż. Konkurencyjni w zakresie ceny, jakości i proklienckiego podejścia. Naprawdę polecam!
Alina truskawka
Alina truskawka
17:40 29 Jun 20
Świetny kontakt i szybki czas działania. Zależało mi by dach był robiony prze MG dachy, bo znajomy mi ich polecał. Warto było chwile poczekać bo efekt końcowy super.
Aleksandra Oświata
Aleksandra Oświata
11:41 26 Jun 20
Chcieliśmy solidnego dachu i po przeszukiwaniu wielu ofert zdecydowaliśmy się na MG Dachy. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Na początku nie byłam do końca przekonana co do tej technologii jednak ostatecznie wybór był słuszny.
Emil Ostoja
Emil Ostoja
16:37 25 Jun 20
Zależało mi na profesjonalnym zamontowaniu dachu, dlatego zdecydowałem się na MG Dachy. Zadbali o każdy szczegół i wszystko wykonane jest bardzo profesjonalnie.
Marzena Gleń
Marzena Gleń
16:30 25 Jun 20
Wszystko było tak jak chciałam, ustaliliśmy szczegóły i z efektów jestem bardzo zadowolona.
Filip Nosowski
Filip Nosowski
13:17 18 Jun 20
Bardzo jestem zadowolony, ze zdecydowałem się na MG Dachy. Polecieli mi ich znajomi i to był bardzo dobry wybór. Wszystko wykonane bardzo profesjonalnie.
Emilia Mytych
Emilia Mytych
17:19 16 Mar 20
Dobry kontakt i fajne podejście. Wszystko udało im się zrobić w terminie ( czego się nie spodziewałam )mimo kilku nieprzewidzianych przeszkód po drodze.
Martyna Maj
Martyna Maj
16:42 19 Dec 19
Zdecydowaliśmy się na nowoczesny dach. Wybraliśmy do jego wykonania tę firmę. Zrobiła to perfekcyjnie, terminowo i w atrakcyjnej cenie.
Czarnulaaa W.
Czarnulaaa W.
07:23 19 Dec 19
Rzetelna, solidna firma! Kontakt z klientem I klasa. Polecam jak najbardziej! :)
Natalia Bartoszewska
Natalia Bartoszewska
15:41 18 Dec 19
Dach został wykonany w profesjonalny sposób. Najlepsza firma na rynku. Polecam i zachęcam do skorzystania z jej usług.
blandyna Kwiatek
blandyna Kwiatek
11:01 18 Dec 19
Bardzo szybki montaż, widać że w firmie pracują fachowcy. Jestem bardzo zadowolona z usług 👍
Jola Pik
Jola Pik
19:47 17 Dec 19
Super współpraca. Rzetelna, fachowa firma. Polecam z całego serca/
Raku Rak
Raku Rak
16:09 13 Dec 19
Wahałem się przy wyborze firmy do zrobienia i zamontowania dachu związarów kratownicowych. Po różnych przygodach zbudowlańcami przy fundamentach, wielką ulgą była współpraca z MG Dachy gdzie terminowość, cierpliwy i przyjazny kontakt i rzetelność w robocie jest prawdziwa. Polecam z całego serca.
majuś paterka
majuś paterka
14:05 09 Dec 19
Zamawialiśmy firmowo dach i strop pod magazyn. Wyliczenia się sprawdziły, transport na fakturze wynosił O zł. Do tego dostaliśmy gratis wycenę. Kontakt sprawny, fachowa robota.
Dararka
Dararka
13:32 28 Nov 19
Finalne rozliczenie było niższe, niż przy wycenie z więźbą dachową. Oszczędności spore, wykonanie solidne, zwłaszcza, że zajęło mniej czasu, niż zaplanowano. Majstry, jak majstry, robili swoje, nie było żadnych niedociągnięć czy przesunięć. Drugi raz też bym tutaj zamawiała konstrukcję dachu.
Zobacz wszystkie opinie
powered by Google

Informacje

  • Galeria
  • Cena więźby dachowej
  • Transport i montaż
  • Konstrukcje drewniane
  • Polityka prywatności
  • Praca
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

Copyright © 2021 · MGDomy sp. z o. o.